7 rzeczy, których obawia się student Akademii, zanim rozpocznie naukę

Dla każdego studenta akademii decyzja o rozpoczęciu roku intensywnej nauki programowania była ważnym momentem.

Wraz z ważnymi decyzjami przychodzą wątpliwości – to normalnie, gdy życie się zmienia. Szczególnie kiedy nadchodząca zmiana wymaga poświęceń, wyrzeczeń i zaangażowania.

Próbując jak najlepiej zobrazować ten problem, utworzyliśmy listę najczęstszych obiekcji, jakie mogą rodzić się w głowie osoby, która chce się zapisać do akademii. Aby rozwiać jakiekolwiek wątpliwości, postanowiłem odpowiedzieć na wszystkie pytania, które przyszły nam do głowy.

1. Skąd mam wiedzieć, że Akademia to nie bootcamp?

Najlepiej będzie to wyjaśnić za pomocą prostej analogii.

Porównywanie akademii i bootcampu jest jak porównywanie korepetycji z native speakerem z lekcjami w szkole. Na normalnych szkolnych zajęciach jest spora szansa, że nie zrozumiesz danego tematu i wtedy nauczyciel nie zatrzyma się specjalnie dla Ciebie – czego skutkiem będzie zapisanie się na korepetycje. 

W Akademii mamy indywidualne podejście do każdego ucznia, więc sytuacja, w której nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia, nie wystąpi – ponieważ mentor wyjaśni Ci krok po kroku, o co chodzi w danym temacie. Bootcamp uczy tylko podstaw programowania, a w Akademii zależy nam na skutecznej nauce juniorów, których sam chciałbym zatrudnić. Bez obawy, że spieprzą jakiś projekt.

2. Dlaczego tak drogo?

Cena normalnego bootcampu oscyluje wokół 9-13 tysięcy złotych. A istnieje spora szansa, że nie dowiesz się tam niczego nowego i zmarnujesz tylko pieniądze. 

W Akademii za taką samą kasę otrzymasz rok intensywnej nauki 1 na 1 z mentorem, ogromną ilość zadań i sprawdzonych materiałów, dziesiątki code review i co najmniej 2 unikatowe projekty do portfolio, dzięki którym wyróżnisz się spośród swojej konkurencji na rynku pracy. 

3. Czy po ukończeniu Akademii będę miał umiejętności juniora i będę mógł dostać pracę jako programista?

Wielu programistom wydaje się, że pokazanie łatwego kalkulatora lub to-do listy pomoże w znalezieniu pracy. To realny scenariusz, ale 5 lat temu, a nie teraz. W Akademii zamiast prostych aplikacji, robisz 2 projekty, które pokażą najważniejsze i najbardziej oczekiwane przez rekruterów technologie oraz umiejętności mocnego juniora. Nauczonych w poprzednich modułach. Lepiej zrobić jeden poważny projekt, niż dziesięć podstawowych. Niektórzy studenci (ok 30%) dostają pracę bardzo szybko, bo nawet w połowie kursu, po pół roku nauki.

4. Skąd mam wiedzieć, że nauczę się czegoś nowego?

Każdy miesiąc jest miesiącem nowości dla programowania. Trzeba być gotowym na to, że niektóre technologie się starzeją a inne wchodzą w ich miejsce, więc co kwartał mentorzy Akademii aktualizują zbiory zadań, żeby studenci byli na bieżąco z trendami w programowaniu. Studenci poznają również tajniki czystego kodu i jego praktyczne zastosowanie, więc szanse na to, że niczego nie nauczysz się w Akademii są bliskie zeru. Jeśli jednak nadal masz wątpliwości, zerknij na wykłady Gladiatorów bądź Localhost Open Academy, gdzie za darmo zdobędziesz przedsmak nauki w Akademii. I wtedy podejmij decyzję. 

5. Co jeżeli będę miał duże kłopoty z zadaniami?

Jesteśmy człowiekami, a nie robotami 🙂 Każdemu może się trafić zagadnienie, którego nauka trwa za długo. W takim momencie najlepiej jest napisać do mentora i poprosić o pomoc w zadaniu. Postara się on odpowiedzieć na wszystkie pytania studenta i wyjaśnić w przystępny sposób problematyczne zagadnienie. Można też umówić się na 15 minutowego calla, aby przegadać dany problem jeśli jest zbyt złożony na formę pisaną

6. Dlaczego nauka w Akademii trwa tak długo?

Nie ma co owijać tutaj w bawełnę. Nauka programowania to nie sprint, a maraton. Nauczenie się solidnych podstaw programowania w 3 miesiące jest prawie niemożliwe, chyba że zamkniesz się na ten czas w piwnicy i jedyne co będzie w Twojej głowie to kodowanie. 

Nauka w Akademii trwa średnio rok, ponieważ rynek pracy zmienił się diametralnie przez ostatnie lata i zrobienie łatwej stronki w html’u nie wystarczy, żeby wybić się spośród innych programistów. A żeby nauczyć się solidnych fundamentów, trzeba poświęcić te kilka miesięcy.

7. Czy mentoring jest w ogóle skuteczny?

Mentor jest jak starszy i wyrozumiały brat. Posiada już doświadczenie, zna złe i dobre praktyki, odpowie na wszystkie pytania jakie mu zadasz, a gdy zabłądzisz, pomoże Ci zawrócić na odpowiednią drogę. Musisz też wiedzieć, że mentor, tak samo jak starszy brat, nie będzie robił Twoich zadań i co za tym idzie – uczył się za Ciebie. Wie, że to żadna pomoc, bo wtedy niczego się nie nauczysz. Nauka programowania staje się jednak łatwiejsza, przyjemniejsza i szybsza, kiedy posiadasz mentora.

Podsumowanie:

  • Akademię cechuje indywidualne podejście – podobnie jak w przypadku korepetycji.
  • W Akademii, po skończeniu nauki fundamentów, zrobisz 2 średnio zaawansowane projekty, dzięki którym wyróżnisz się spośród innych początkujących programistów.
  • Dzięki Akademii nauczysz się używać zasad pisania czystego kodu w praktyce.
  • Aktualnie nie da się nauczyć programowania w kilka miesięcy, trzeba na naukę przeznaczyć średnio rok lub więcej – w zależności od Twojego tempa rozwoju i ilości czasu, który możesz poświęcić na naukę
  • Dzięki mentorowi będziesz poznasz dobre praktyki i dowiesz się o częstych błędach, jakie mogą wystąpić w kodzie.

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.