Czy to moment, by odpuścić? Problemy z rozumieniem programowania

W programowaniu (jak i w życiu), każdego mogą dopaść wątpliwości. Czy to, co robisz, na pewno ma sens? Czy robisz to wystarczająco dobrze, czy aby na pewno nadajesz się do określonego zadania?

Kiedy pojawiają się trudności, mamy tendencję do zbytniego skupiania się na problemie, zamiast szukania rozwiązań. A problem z danym tematem nie musi wcale oznaczać, że nie nadajesz się do programowania. Może oznaczać, że… po prostu masz problem z danym tematem 😉

Gdy trafiasz na ścianę

Przeglądając grupy dla początkujących programistów, z pewnością znajdziesz tam wiele postów osób, które, obrazowo mówiąc, natrafiły na ścianę. Takie zderzenie z ciężkim tematem często prowadzi do kwestionowania swojej zdolności do zostania programistą.

Bo przecież od początku wszystko idzie dobrze, a potem nagle przychodzi temat, który totalnie blokuje Twoją naukę i zdolność pisania kodu. Cóż, to całkowicie normalne – i wcale nie oznacza, że się nie nadajesz. Trzeba pamiętać, że są tematy łatwiejsze i trudniejsze i każdemu problem sprawi co innego. Programiści o zaawansowanych umiejętnościach, którymi się inspirujesz lub od których się uczysz, też nie zrozumieli każdego konceptu od razu.

Co robić? Sposoby 

Na szczęście sposobów na wyjście z takiej dziury jest wiele. Ile programistów się wypowie – tyle pomysłów się pojawi 🙂 Zebraliśmy dla Was krótką listę najlepszych naszym zdaniem rozwiązań.

Zapytaj o pomoc

Opcja najprostsza – znajdź osobę, która będzie w stanie Ci pomóc. Może to być kolega programista starszy stażem. Nie masz takiego? Warto wtedy po prostu napisać na grupie programistycznej. Z pewnością ktoś udzieli Ci pomocy – pamiętaj tylko, żeby dobrze sprecyzować, co sprawia Ci trudność 🙂

Zapytaj o pomoc, nie pytając o pomoc

Tak, tak, dokładnie o to chodzi 🙂 Wiele osób pisząc maila z prośbą o pomoc z problemem i dokładnie w nim wyjaśniając o co chodzi, samodzielnie znajduje rozwiązanie właśnie podczas opisywania problemu. Warto spróbować. A jeśli się nie uda? Masz już gotowego maila, możesz zapytać kogoś o pomoc 🙂

BHP w nauce

Niezwykle ważne są przerwy – żeby nie przeładować mózgu informacjami. Warto wypróbować stosowanie techniki pomodoro. 25 minut nauki, 5 minut przerwy, a po czterech takich cyklach dłuższa przerwa. Oczywiście system można modyfikować pod swoje potrzeby. Wiele osób preferuje system 50 min pracy, 10-minutowa przerwa. Najważniejsza jest regularność przerw, a nie myślenie o nich dopiero w momencie, kiedy nie masz już sił i nie masz pojęcia co robisz z kodem 😉

Odpuszczanie?

Jak już wspomnieliśmy wyżej, odpoczynek i przerwa od nauki jest ważna. Czasami potrzebujemy więcej czasu, aby coś zrozumieć. Wiele osób na grupach mówi, że kilkudniowa przerwa od nauki pomaga im, gdy natrafią na zbyt problematyczne zagadnienie. Podczas odpoczynku informacje układają się w głowie, a później nauka idzie już lekko.

Czy wszystko da się zrozumieć?

Właśnie. Czy wszystko musi być zrozumiałe? Oczywiście, sytuacja, w której dokładnie wiemy, dlaczego z A i B wynika C, jest idealna. Ale czasami próba dokładnego zrozumienia mechaniki działania niektórych metod bardziej przeszkadza, niż pomaga. Są tematy, gdzie wystarczy zaakceptować, że coś działa tak, jak działa. Przy dalszych tematach sens funkcjonowania poprzednich może stać się dla Ciebie bardziej jasny.

Kiedy programowanie nie jest dla Ciebie?

Tutaj znaczenie ma głównie Twoje nastawienie do problemów. Jeśli nie radzisz sobie z frustracją, gdy czegoś nie rozumiesz, to IT może nie być dla Ciebie. Trzeba być przyzwyczajonym do tego, że rozwiązanie błędów zajmuje nawet 80% czasu na początku programowania. Trzeba zaprzyjaźnić się z czerwonym napisem „error” 🙂 

Lepiej nie mieć wybujałego ego i myśleć, że każdy problem można rozwiązać samodzielnie. Pamiętaj o poradzie powyżej, jeśli czegoś nie rozumiesz – poproś o pomoc. Jeśli nie umiesz przyjąć krytyki – też będzie Ci ciężko pracować jako programista.

Ta branża rozwija się i zmienia cały czas. Jeśli nie jesteś stanie włożyć wysiłku w bycie na bieżąco – nie poradzisz sobie. Trzeba być otwartym na nowe technologie, bo każdy nowy miesiąc to nowości w programowaniu. Podobnie jest, jeśli nie jesteś fanem eksperymentowania i naprawiania błędów i nie umiesz łączyć myślenia logicznego i abstrakcyjnego. Problemy i błędy należy traktować jako wyzwania.

Odpuścić warto też w momencie, kiedy uświadomisz sobie, że siedzenie długich godzin przed ekranem komputera Ci nie odpowiada. To temat nie do przeskoczenia 🙂

Potknięcia na początku irytują i frustrują, ale jest to coś, do czego można się przyzwyczaić. Gdy to zaakceptujesz, znacznie łatwiej będzie przychodzić Ci dalsza nauka programowania, a w perspektywie – praca jako programista.

O czym musisz pamiętać?

Są tematy łatwiejsze, są tematy trudniejsze. Są tematy ciekawe, są tematy nudne. Jeśli masz z czymś problem – postaraj się go rozwiązać, zamiast szukać drugiego dna. Trudności nie oznaczają, że nie zostaniesz programistą. Warto szukać rozwiązań, pytać o pomoc i traktować takie sytuacje jako okazje do nauczenia się czegoś nowego.

Jeśli chcesz skorzystać z wsparcia mentora, który w przypadku problemów będzie w stanie naprowadzić Cię na odpowiednie rozwiązanie – zacznij od wypełnienia ankiety. Skontaktuje się z Tobą odpowiednia osoba. Podczas niezobowiązującej konsultacji wytłumaczy, jak dokładnie przebiega nauka w Akademii, odpowie na Twoje pytania i pomoże w podjęciu decyzji.

A jeśli uważasz, że mentoring nie jest jeszcze dla Ciebie i wolisz całkiem samodzielną naukę – koniecznie zapoznaj się z naszymi roadmapami🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.