Czy Twój kod nigdy nie wydaje Ci się wystarczająco dobry?

“Wystarczająco dobry”. Co to właściwie znaczy? Odnalezienie balansu między perfekcjonizmem a akceptacją bylejakości jest w IT niezwykle ciężkie. Jak sprawić, żeby kod, który piszesz, był po prostu ok i spełniał swoją funkcję? Czytaj dalej!

Nie ma kodu idealnego

Perfekcjonizm zwykle bardziej przeszkadza, niż pomaga. Nie tylko przy programowaniu – ale w wielu dziedzinach życia. Jeśli Twój kod nigdy nie wydaje Ci się dość dobry, opcje są dwie. Albo zbyt surowo się oceniasz i trochę przesadzasz, albo faktycznie kod jest słaby. 

Może brakować Ci dobrych nawyków kodowania. Patrzysz na swój kod sprzed miesiąca i nie masz pojęcia, co miałeś/aś na myśli? To już jest problem. Ale spokojnie, dość powszechny problem u początkujących programistów.

Wiele z osób, które przychodzą do Akademii, ma podobne doświadczenia. Kod wydaje im się okej, a potem do niego wracają i nie są w stanie nic zrozumieć. Dobre praktyki, których uczymy, pomagają młodym programistom wykorzenić złe nawyki i zastąpić je nowymi.

Wtedy można zacząć rozmawiać o wystarczająco dobrym kodzie.

Nie ma kodu idealnego, ale jest kod zły

Trzeba sobie powiedzieć jasno – nie da się stworzyć kodu idealnego. There’s always room for improvement. A przecież nie możemy kodu ulepszać w nieskończoność – mamy bowiem w pracy i w życiu inne zadania. Trzeba nauczyć się, kiedy należy powiedzieć “stop, już jest okej”.

W branży IT sporo mówi się o “wystarczająco dobrym kodzie” i może to wywoływać mylne wrażanie, że nie trzeba się starać “aż tak bardzo”, podczas kodowania. Owocuje to dużą ilością naprawdę słabego i często mało użytecznego kodu. Bylejakość to nie jest standard, jakiego oczekuje branża IT. Ciężko mówić o “wystarczająco dobrym” kodzie, kiedy coś np. nie działa. Kod ma być funkcjonalny.

Dobre nawyki kodowania

Dobre nawyki kodowania to najlepsze rozwiązanie. Kiedy wiesz, że kod został napisany na podstawie najważniejszych wytycznych i spełnia szereg wyznaczonych warunków – łatwiej jest Ci ocenić, że faktycznie jest okej.

Materiały, z którymi polecamy Ci się zapoznać to:

Jeden z naszych studentów, zanim dołączył do Akademii, często wracał do swojego starego kodu i nie miał pojęcia, co napisał. W Localhost przyswoił sobie dobre nawyki kodowania i problem sam się rozwiązał.

Przede wszystkim – kontekst

Przede wszystkim, musisz pamiętać, że w programowaniu nie ma uniwersalnych zasad mówiących, że jeśli kod spełnia kryteria a, b i c, to jest wystarczająco dobry. Oczywiście, są ogólne “Ground rules”, które warto stosować. Ale wszystko zależy tak naprawdę od zastosowania kodu i wytycznych, które sobie założysz.

Mamy nadzieję, że zapoznasz się z naszymi materiałami i że pomogą Ci one spojrzeć na swój kod nieco inaczej. Daj znać, czy wiesz już, czy Twój kod jest wystarczająco dobry 🙂

A jeśli chcesz poćwiczyć programowanie i dobre praktyki pod okiem doświadczonych mentorów – kliknij TUTAJ i wypełnij naszą ankietę. Odezwie się do Ciebie odpowiedni mentor i podczas niezobowiązującej konsultacji opowie więcej o nauce w Akademii i pomoże podjąć decyzję.

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.