Dlaczego warto być mentorem?

Każdy, kto widział ostatniego live’a, śni pewnie po nocach o zostaniu mentorem w Akademii 😉 W dzisiejszym wpisie skupimy się na tych bardziej ogólnych korzyściach z uczenia osób młodszych stażem. Dlaczego warto?

Mentoring jako druga praca

“Typową” ścieżką kariery studentów Akademii jest zrealizowanie programu, przygotowanie oryginalnego portfolio i przejście do pracy u partnera technologicznego. Ale oczywiście nie jest to jedyna opcja. Jak wiecie, część naszych studentów zdecydowała się na karierę mentorską, obok tej w firmach IT.

Ważne, żeby pracować jako programista, aby wciąż być na bieżąco z technologiami i przede wszystkim wykorzystywać nabyte umiejętności – aby ich nie zapomnieć i nie zrobić sobie przypadkiem downgrade’u skilli. Dlatego bycie mentorem to tak naprawdę “druga praca” mentorów w Akademii. Pierwsza, to programowanie.

Ale co daje ta druga?

Budowanie marki dzięki mentoringowi

Stajesz się automatycznie ważną osobą w firmie. Jeżeli uznano, że możesz uczyć innych, oznacza to, że firma traktuje Cię jako profesjonalistę. Rynek pracy również inaczej patrzy na osobę, która nie tylko pisze dobry kod, ale i uczy tego innych. Jeśli Twoi podopieczni będą dobrze sobie radzić w branży – Twoja pozycja na rynku automatycznie będzie lepsza.

Zostanie mentorem może być kluczowym elementem, który pozwoli na dalszy rozwój Twojej programistycznej kariery i otworzy drzwi na nowe możliwości i współprace.

Mentoring, a rozwój mentora

Ucząc kogoś, Ty też nieustannie zdobywasz wiedzę. Pomysły mniej zaawansowanych osób to często powiew świeżości, który i Tobie może otworzyć głowę na nieszablonowe rozwiązania. Niektóre pytania studentów mogą wymagać od Ciebie zastanowienia, próbowania, testowania – co również pozwoli Ci się rozwinąć i ukształtować lepsze umiejętności rozwiązywania problemów.

Każda osoba ma nieco inny sposób myślenia. Tok rozumowania podopiecznego może pomóc Ci podchodzić w inny sposób do problemów i szukania rozwiązań. Taka współpraca pomoże Ci też uzupełnić braki w określonych tematach.

A tak poza wszystkim, uczenie innych może Ci się spodobać! Nasi mentorzy, gdy pytamy ich, co najbardziej lubią w tej pracy, zwykle mówią o satysfakcji. Kiedy w końcu w głowie studenta coś “kliknie” i nagle uświadomi sobie dlaczego z A wynika B, kiedy wcześniej stanowiło to problem. Mentoring to wyzwanie, które dostarcza wielu pozytywnych emocji.

Jaki poziom trzeba mieć, by być mentorem?

Mylnie może wydawać Ci się, że musisz być seniorem, aby brać się za naukę innych. No, niekoniecznie! Tak naprawdę mentor może być juniorem, czy midem. Nie ma to większego znaczenia, ważne, byś był po prostu poziom wyżej od tego, kogo chcesz uczyć i byś miał ugruntowaną wiedzę i skillset. 

Wcale nie trzeba być seniorem, żeby móc kogoś czegoś nauczyć 🙂

Pasja, przekazywanie wiedzy

No i właśnie z tej satysfakcji, o której pisaliśmy wyżej, wynika fakt, że nasi studenci chętnie zostają mentorami. I świetnie się w tej roli sprawdzają! 

Mentorami w Akademii zostają jedynie osoby, które posiadają odpowiednie predyspozycje, umiejętności i odpowiadają naszym wewnętrznym standardom. Jesteś ciekawy, kto może zostać mentorem w LHA? Więcej mówimy o tym TUTAJ.

Jeśli chcesz uczyć się u któregoś z naszych mentorów, a być może nawet dołączyć w przyszłości do ich grona – koniecznie wypełnij ankietę. Skontaktuje się z Tobą odpowiednia osoba i powie więcej o tym, jak wygląda nauka w Akademii.

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.