Doświadczenie – czy jego brak może być atutem?

Wielu juniorów zderza się ze ścianą podczas poszukiwania pierwszej pracy. Wymagania rynku często ich przerastają. A konkretnie jedno wymaganie, jeden warunek zatrudnienia. Mowa oczywiście o doświadczeniu.

Czy firmy faktycznie powinny zatrudniać wyłącznie doświadczonych programistów?

A gdyby tak zatrudnić programistę bez doświadczenia?

Zatrudnianie świeżaków zazwyczaj jest kwestią problematyczną. Rekrutacja to inwestycja bez gwarancji zwrotu kosztów – zarówno pieniężnych, jak i czasowych. Programista mimo doświadczenia komercyjnego w firmie X, może sobie nie radzić w firmie Y. Bo tak naprawdę junior juniorowi nie równy.

Nawet juniorzy z doświadczeniem często są osobami, którym trzeba poświęcać na początku mnóstwo uwagi, czasu i innych zasobów – aby odnaleźli się w danej firmie. I aby faktycznie zaczęli przynosić zyski. A mają już pewne nawyki, wyniesione z poprzednich firm, które mogą kolidować z dobrym praktykami. Bo poprzednia firma mogła mieć pewne konkretne wymagania.

Zastanawiasz się teraz pewnie, czy zmierzam ku stwierdzeniu, że lepiej zatrudniać osoby bez doświadczenia, bo tak będzie lepiej. Cóż, osoby doświadczone są niezwykle ważnymi i cennymi członkami zespołu. Często są jego motorem. Ale czy taki zespół warto uzupełnić osobami, które w branży IT dopiero zaczynają? Zastanówmy się.

Zalety początkujących

Podstawowa zaleta osób bez doświadczenia to… brak problemów, które występują przy pracy z osobami, które były już zatrudnione w branży. Osoby początkujące często nie mają złych nawyków, są otwarte na wiedzę i zdobywanie doświadczenia. Będą więc działać zgodnie z Twoimi wytycznymi i szybko podłapywać dobre praktyki stosowane w Twojej firmie. Ich gotowość do nauki i nieustannego rozwoju zmotywuje cały zespół do poszerzania kompetencji.

Początkujący w IT potrafią zadawać pytania, których osoby doświadczone by nie zadały. Tematy, które w ten sposób wprowadzają, potrafią odkryć zupełnie nową perspektywę na dany projekt. Dzięki czemu mogą powstać innowacyjne rozwiązania – przez połączenie świeżego spojrzenia początkującego programisty i wiedzy starszych, doświadczonych osób z zespołu.

Umiejętności miękkie. Zakładając, że przyjmujesz osoby niedoświadczone, siłą rzeczy nie kierujesz się ich przeszłością zawodową podczas wyboru. Skupiasz się raczej na ich indywidualnych cechach, co pozwala stworzyć zespół osób o charakterze, który pasuje do profilu Twojej firmy. Kwestii związanych z technologią wszyscy mogą się nauczyć, w przeciwieństwie do zmiany charakteru i dopasowania się do kultury pracy danego przedsiębiorstwa.

Problem z początkującymi?

Wielu pracodawców boi się, że początkujący programiści nie będą w stanie poradzić sobie z żadnym projektem. Te obawy pojawiają się tak naprawdę również w przypadku juniorów posiadających doświadczenie – zatrudnienie odpowiedniego juniora bywa trudne. Szczególnie problematyczne jest określenie poziomu danego programisty.

Każda firma ma bowiem inne standardy. Bywa tak, że junior przejdzie rekrutację, ale nie będzie sobie radził w pracy na zadaniach komercyjnych. I nie będzie w stanie nauczyć się niczego więcej ponad poziom, który reprezentuje, przychodząc do firmy.

Co zrobić, żeby było dobrze?

Jaka sytuacja jest idealna? Programiści, którzy posiadają umiejętności kluczowe dla pracy w firmie IT. Ale jednocześnie tacy, którzy nie posiadają zbyt dużego doświadczenia, przez które pewne rzeczy wykonują w określony sposób i nie widzą potrzeby zmian. Najlepszą opcją jest zatrudnienie osób posiadających sprawdzone umiejętności i gotowość do nauki.

Gdzie można znaleźć takich programistów?

W Localhost Academy. 

Jesteśmy jednym z liderów rynku w sektorze edukacji indywidualnej programistów. Każdego roku wypuszczamy na rynek solidnie przeszkolonych 120–150 Junior i Mid Developerów. Do każdego studenta podchodzimy indywidualnie, przygotowujemy go na realia branży, uczymy rozwiązywać problemy. Nauka trwa tyle, ile dany student potrzebuje, aby być gotowym do podjęcia pracy. W Localhost Academy nasi podopieczni zyskują gruntowne przeszkolenie, dzięki któremu mogą zacząć samodzielną pracę nad Twoim projektem!

Spośród programistów obecnych w Akademii typujemy osoby „szyte na miarę” wytycznych naszych partnerów. Przedstawiamy konkretne aplikacje osób, na które warto poświęcić zasoby. Pozwala to znacząco skrócić proces rekrutacji i zatrudnić pracowników o jasno określonych umiejętnościach. 

Jesteś zainteresowany pozyskaniem takich programistów do Twojej firmy? Napisz na contact@localhost-group.com – wspólnie wybierzmy idealnego kandydata do Twojego kolejnego projektu.

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.