FAQ przed mentoringiem w Akademii

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania, które zadajecie mi podczas rozmowy telefonicznej, aby rozjaśnić Wam obraz i zapewnić dostęp spójnych do informacji

To lecimy 😀

Dla kogo jest mentoring w Akademii ?

Mentoring warto rozważyć jeśli towarzyszy Ci przynajmniej jedno z poniższych odczuć:

 • zauważyłeś, że brak Ci wyzwań, które pomogą w Twoim rozwoju
 • chciałbyś nauczyć się dobrych praktyk pisania kodu
 • chciałbyś zbudować portfolio, które wyróżni Cię na tle innych kandydatów
 • szukasz kogoś, kto ugruntuje Twoją wiedzę, zdobywaną na innych kursach/bootcampach
 • szukasz kogoś, kto zmotywuje Cię do regularnego rozwoju

Jaki musisz mieć poziom, aby przystąpić do Akademii ?

 • nie powinieneś „łamać sobie rąk” podczas pisania kodu w JS
 • masz już trochę kodu na githubie, który zrealizowałeś

Jak wygląda mentoring ?

W skrócie mentoring w Akademii to:

 • aktualne materiały teoretyczne + skompikowane zadania praktyczne
 • cotygodniowe calle z mentorem na code review Twoich rozwiązań
 • komunikacja przez Slacka/call przez Zooma w razie problemów

Jak wygląda program nauczania ?

Rozwój w Akademii w ogromnym skrócie jest podzielony na 3 ogólne etapy:

 • Etap 1 – Fundamenty – uczysz się realizowania średniozaawansowanej logiki wg zasad Clean Code i prostych testów w danym języku. Przerabiasz różne problemy, które możesz napotkać podczas pracy jako Junior Dev
 • Etap 2a – Specjalizacja – gdzie uczysz się pracy z bibliotekami w swojej specjalizacji. Jeśli wybierasz FrontEnd JS jest to biblioteka React, w przypadku Backend JS jest to Express i Next
 • Etap 2b – Portfolio – stosujesz zdobytą w etapie 2a wiedzę na 2 średniozaawansowanych projektach, które budujesz jako swojego portfolio. Średnio realizacja każdego z projektów zajmie Ci ok 2-3 msc
 • Etap 3 – Rekrutacja – uczysz się jak dopasować swoje CV oraz Githuba, aby było czytelne i zrozumiałe dla potencjalnego rekrutera. Dostajesz też kilka wskazówek jak rozmawiać na rekrutacji oraz jak wyłapywać toksycznych pracodawców. Podczas tego etapu możesz też dostać ofertę pracy od mentora

Więcej i bardziej szczegółowych informacji o programie nauczania udzielam podczas rozmowy telefonicznej, bo dużo by pisać 🙂


Jak wygląda nauka ?

Z uwagi na to, że programowania każdy musi nauczyć się sam, to nauka głównie polega na samodzielnej realizacji zadań oraz zajęciach z mentorem, w celu ocenienia wypracowanych rozwiązań. W razie pojawienia się jakichkolwiek problemów można zawsze się zdzwonić na krótkiego calla i wszystko wyjaśnić.


Ile trwa nauka w Akademii ?

Długość nauki zależy od kilku czynników:

 • tempa przyswajania wiedzy przez ucznia
 • regularności pracy ucznia
 • specjalizacji, która sobie wybrał

Zakładając przypadek, że uczeń ma ok 2h dziennie na naukę, rozwija się bezproblemowo i chłonie nową wiedzę, to przejście wszystkich etapów nauki na 2021 na ścieżce Frontendowej zajmuje ok 9-11msc a na ścieżce Backendowej ok 11-13msc.


Czy są jakieś rabaty dla studentów lub „za dobrą naukę” ?

Zawsze masz -10% rabatu, jeśli jesteś studentem. Przyznaję też rabaty za dobrą naukę – jeśli w 3 msc przerobisz cały etap Fundamenty to dostajesz rabat „za dobrą naukę” -30%.


Jak wyglądają kwestie finansowe ?

Miesięczne czesne za naukę jest uzależnione od tego ile Ty masz dziennie czasu na naukę. Czy to jest bardziej 2h dziennie czy raczej 4h dziennie. Im więcej masz czasu, tym więcej wymagasz uwagi mentora. Średnio w przypadku ok 2h dziennie na naukę jest to koszt 1200zł/msc, w przypadku 4h dziennie jest to koszt 1800zł/msc. Czesne płaci się za przyszły miesiąc.


Czy można otrzymać faktury za naukę ?

Tak.


Co ile są zajecia z mentorem i ile one trwają ?

Z uwagi na indywidualne podejście do każdego ucznia nie ma „limitu” spotkań z mentorem. Calle odbywają się wtedy kiedy uczeń tego potrzebuje – czasem są one dłuższe, bo jest do omówienia więcej materiału, a czasem są one krótsze, bo jest kwestia doprecyzowania kilku rzeczy. W uśrednionym przypadku w ostatnim roku uczniowie mieli ok 7h zajęć z mentorem miesiecznie.


Jakich technologii mogę nauczyć się w 2021 na scieżce frontendowej z JS ?

 • JS + TS wg zasad Clean Code
 • React (+ wszystko co aktualnie jest w React), Redux, Jest, react-testing-library + inne
 • Next (SSR rendering)

Jakich technologii mogę nauczyć się w 2021 na scieżce backendowej z JS ?

 • JS + TS wg zasad Clean Code
 • Express, Next, Mongo, Postgres, Graphql + inne
 • Docker i prosty deployment pod AWS

Czy można przerwać/zapauzować naukę ?

Tak, wystarczy ok 2 tyg przed rozpoczęciem kolejnego miesiąca poinformować na slacku, że nauka w danym miesiącu nie będzie kontynuowana, bo … (jakiś racjonalny powód). I wtedy bezproblemowo pauzuję/przerywam naukę, a student zatrzymuje wszystkie materiały, aby nie blokować mu samodzielnej nauki.


Ile godzin tygodniowo należy wygospodarować na naukę?

Około 6-10h w tygodniu, w dowolnej porze. Akademia jest online między 12 a 23, więc studenci pracują samodzielnie, tak, jak im pasuje. W tym przedziale czasowym muszą też zdzwonić się na code review i zajęcia.


Po jakim czasie można zdobyć pierwszę pracę?

Są studenci, którzy po pół roku w Akademii łapią pierwszą pracę. Warto wiedzieć, że pod koniec roku IT nie zatrudnia i ciężko wtedy coś znaleźć. Listopad i grudzień to martwe miesiące.


Jakich języków warto się uczyć?

Dobra opcja to typescript backend + devops + aws. Devops to specjalizacja w IT – dla osoby która „ogarnia serwery„. Typescript zawsze jest lepszy niż javascript jeśli chodzi o rynek. A znajomość AWS i współpraca ze środowiskiem chmurowym to duży plus w CV.


Akademia jest lepsza od bootcampu?

My naprawiamy ludzi po bootcampach. 😀W 2021 pójście na bootcamp jest równoznaczne z przelewaniem pieniędzy na głupoty. Moi studenci podczas roku nauki nie wydają tyle, ile na bootcamp się wydaje. A bootcamp to 3-4 stracone miesiące.


Jak to wygląda finansowo?

Pierwszy moduł fundamentals trwa ok 3-6 msc w zależności od studenta i kosztuje 1200 zł/msc. Średnio mentoring kosztuje ludzi od 6 do 10 tys.


Jak wyglądają moduły?

Szczegółowy plan można znaleźć tutaj: https://academy.localhost-group.com/#roadmaps.


Skąd wiadomo, czy ktoś nadaje się na programistę?

Zwykle wyczuwam to po około 1-2 msc współpracy. Jak będziesz „nie do IT” to powiem Ci to od razu. To widać po tym, czy ludzie myślą w odpowiedni sposób. Zadania są trudne i musisz móc je rozwiązywać. Dla Ciebie są ciężkie, ale w przypadku IT to banał. Tak układałem zadania, aby sprawdzać kilka sektorów myślenia: kolejność logiczna procesu, myślenie abstrakcyjne, myślenie w danych – to wychodzi bardzo szybko.


Wielu rekruterów zauważa brak doświadczenia w IT. Na pewno bez problemu dostanę pracę po Akademii?

Po Akademii masz doświadczenie w IT. Mam bardzo dobrą formatkę do CV. Doświadczenie komercyjne możesz u mnie sobie wytworzyć robiąc dla mnie zadania i taski. Bo poza Akademią mam też software house który specjalizuje się w e-commerce. Także jest opcja doświadczenia komercyjnego. Ode mnie nie idziesz bez doświadczenia i przygotowanego CV w świat 😀.


Lepszy front end czy back?

Front i back to tylko narzędzia. Programista jest od rozwiązywania problemów za pomocą technologii – czy to back czy front – zależy od problemu. Jak trzeba rozwiązywać problemy, na przykład automatyzacji sprzedaży, to front jest tak samo ważny jak i back. A na przykład w automatyzacji procesu głównie back się liczy.


Czy należy jakoś się przygotować tuż przed rozpoczęciem nauki? Coś zacząć czytać w wolnym czasie?

Nie trzeba, wszystko ogarniemy na zajęciach 🙂


I to chyba wszystko co powinienem wyjaśnić, w razie gdyby brakowało jakichś informacji lub coś było niejasne to będę zmieniać opisy 🙂

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

  Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
 • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
 • odpowie na Twoje pytania;
 • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.