Framework mentalny, czyli 7 wskazówek mentora ułatwiających naukę programowania

Prowadząc Akademię, często zastanawiam się nad różnymi abstraktami myślowymi, które mają pomagać moim studentom. Dzięki nim, często są w stanie przewartościować nieco swoje myślenia o nauce programowania.

Bez zbędnego gadania, zapraszam do zapoznania się z siedmioma z nich.

1. Najpierw musisz stać się koderem, zanim staniesz się programistą

Koder to osoba tworząca kod, a programista to osoba, która rozwiązuje problemy innych branż za pomocą technologii. Programistą zaczynasz być dopiero wtedy, kiedy znasz jakiś język, jego plusy, minusy, swobodnie się nim posługujesz i jego syntax nie sprawia Ci problemów. Kod to narzędzie kodera – mózg to narzędzie programisty.

2. Przeszkody, faile i frustracja podczas nauki powodują progres

Nie użalaj się nad sobą, że nauka programowania jest trudna – to nic nie zmieni – przewartościuj sobie to w głowie i doceń fakt, że każdego dnia mierzysz się z nowymi, coraz trudniejszymi problemami. To własnie to powoduje, że się rozwijasz!

3. Myśl strategicznie i długofalowo – nie zostaniesz programistą w 3 miesiące

Bootcampy obiecują różne rzeczy. Faktem jest jednak to, że 3-miesięczny kurs to tylko zajawka programowania. Po niej osoba ogarnięta pozna zasady działania języka i będzie w stanie coś tam napisać. 

Studenci mojej Akademii zwykle są już po bootcampach, a u mnie uczą się jeszcze średnio rok, realizując zarówno zadania jak i ambitne projekty. 

Daj sobie czas i miej w sobie dużo pokładów cierpliwości 🙂

4. Feedback osoby bardziej doświadczonej cenniejszy niż tysiąc tutoriali

Tutoriale i kursy dają Ci wiedzę teoretyczną i małą ilość praktyki. 

Pisanie własnych projektów daje dużo praktyki, jednak bardzo często powielasz w kółko te same błędy. 

Jeśli jednak znajdziesz sobie kogoś bardziej doświadczonego, to Twój rozwój może przyspieszyć o całe tygodnie. I to wcale nie musi być super senior, czy nawet mid. Jeśli jesteś newbie, poszukaj juniora, który zerknie na Twój kod i udzieli Ci kilku rad. 

5. Regularność kodowania ponad wszystko

To tak samo jak w przypadku przestrzegania diety, budowania atletycznego ciała na siłowni, grania na skrzypcach czy jeździe figurowej na łyżwach – wielokrotne powtarzanie oraz regularność są kluczem do sukcesu również w przypadku nauki pisania w dowolnym języku programowania.

6. Ucząc się w 2-osobowym zespole, razem zyskujecie 3-krotnie więcej

Suma wiedzy, przemyśleń i potencjalnych rozwiązań wytworzonych przez team jest zawsze lepszej jakości niż w przypadku jednostki. Warto jest dobrać sobie towarzysza z kursu, albo znaleźć jakiegoś w internecie i działać wspólnie nad trudniejszymi problemami.

7. Postaw na suplementację mózgu, aktywność fizyczną i… odpoczynek

Mózg jest na stałe przymocowany do Twojego ciała, ma swoje humory i wewnętrzne pokłady energii. Pamięć wymaga odpoczynku i snu, aby przeprocesować i zapamiętać nowo poznaną wiedzę. Aktywność fizyczna powoduje dotlenienie całego ciała i poprawę jego ogólnych parametrów. Tak działa biologia, ale ja nie jestem lekarzem, aby się o tym rozpisywać 🙂

Wciąż mało mówi się o tym, że mózg wymaga suplementacji w przypadku wytężonej pracy umysłowej. Warto wspomóc jego działanie naturalnymi składnikami. Nasi studenci korzystają z Mind Nectar – żeby ich głowa nadążała za tempem rozwoju 🙂

Jak przyśpieszyć naukę?

Podsumowując – wdrażając przynajmniej kilka z tych zasad do swojego regularnego cyklu nauki, masz szansę zobaczyć i odczuć różnicę. Niezależnie od tego, czy jesteś na początku przygody z programowaniem, czy też uczysz się już jakiś czas 🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.