Jak efektywnie uczyć się programowania? Wykorzystaj potęgę spotkań 1 na 1!

Spotkania 1:1 to często wymieniana forma komunikacji, którą w drodze zawodowej czy edukacyjnej określa się jako najskuteczniejszą. W poniższym artykule omówię, jak wykorzystać te spotkania w nauce programowania, aby była maksymalnie efektywna.

Dlaczego powinieneś zainteresować się spotkaniami 1:1?

W kontekście nauki programowania, spotkania 1:1 umożliwiają omówienie i rozwiązanie Twojego problemu z kodem, kiedy konsultujesz się z bardziej doświadczoną osobą. Podczas zajęć indywidualnych cała uwaga skupia się na Twoich potrzebach i dostajesz wiedzę całkowicie dostosowaną do Ciebie, na odpowiednio dostosowanym do Twojego skilla poziomie. 

Spotkania 1:1 są doskonałym uzupełnieniem pisania kodu i rozwiązywania zadań. Podobnie jest w nauce języków obcych, czy chociażby przy korepetycjach z matematyki. Nauczyciel nie rozwiąże za Ciebie zadań, ale wytłumaczy Ci to, co jest potrzebne, byś mógł/mogła iść dalej, żeby nie zatrzymywało Cię problematyczne zagadnienie. Najważniejsza jest jednak praca, którą Ty samodzielnie włożysz w naukę.

Brzmi jak program Akademii? Tak! Zdecydowaliśmy się na mentoring, bo wiemy, jak ważna jest praca własna studenta – jednak często samodzielna nauka i dobre materiały to za mało. W tej układance brakuje osoby, która jest bardziej doświadczona i do której można się zwrócić z programistycznym problemem. U nas są takie osoby – mentorzy. Jeśli chcesz lepiej ich poznać – zerknij na ten wpis na linkedinie 🙂

Na czym polegają spotkania 1:1?

Nie jest to wielka filozofia – takie spotkania to krótkie, zazwyczaj półgodzinne calle, bądź spotkania na żywo, podczas których mentor poświęca studentowi uwagę i stara się pomóc mu rozwiązać programistyczne problemy.

Spotkanie 1 na 1 może przybierać formę code review, może to być także rozmowa na poziomie bardziej teoretycznym, kiedy student potrzebuje, aby dany mechanizm mu wytłumaczyć.

Tego typu spotkania są dobrym narzędziem do mierzenia efektywności – często odbywają się również między pracownikiem a pracodawcą. Są podczas nich omawiane cele oraz ich realizacja.

Jak dobrze wykorzystać takie spotkanie?

Do spotkania 1 na 1 warto się przygotować, żeby jak najlepiej wykorzystać ten czas. Zastanów się nieco wcześniej, czego oczekujesz od tej konkretnej rozmowy.

  • Masz jakiś problem z zadaniem?
  • Nie rozumiesz danego konceptu?
  • Potrzebujesz wytłumaczenie jakiegoś zagadnienia?

Najlepiej przygotuj sobie listę tematów, które chcesz poruszyć, albo po prostu pytań, które musisz zadać. Jeśli nie masz ich spisanych, a jest ich trochę, łatwo o nich zapomnieć w toku spotkania, gdy skupisz się na rozmowie.

W jaki jeszcze sposób można wykorzystać spotkania 1 na 1?

Nauka to nie wszystko, w czym mogą pomóc takie konsultacje. To doskonałe narzędzie, o którym warto pomyśleć również w pracy. Jeśli pracodawca stawia na rozwój swoich pracowników i zależy mu na poprawianiu efektów ich pracy – takie spotkania to niezbędny element tej układanki.

Podczas nich warto omówić bieżące sprawy, pracodawca może zapytać pracowników, z czym aktualnie mają problem, czy może potrzebują pomocy w realizacji danego projektu, czy można coś zmienić i usprawnić jego realizację.

W Localhost mamy takie spotkania, a oprócz calli 1 na 1, co tydzień realizujemy spotkania całych działów, na których omawiamy postępy, rozwiązujemy bieżące problemy i planujemy dalsze działania.

Podsumowanie

Uważam, że spotkania 1 na 1 umożliwiają najwyższą produktywność i są w stanie mocno przyspieszyć rozwój. Mam również świadomość, dzięki swojemu doświadczeniu, jak ważna jest praca własna w nauce programowania. Dlatego właśnie zdecydowałem się na takie połączenie, jakim jest forma nauki w Akademii. Praca samodzielna wg opracowanego programu + konsultacje i code review z mentorem, kiedy są potrzebne.

Jeśli interesuje Cię taka forma nauki i chcesz dowiedzieć się więcej o Akademii, wypełnij formularz – skontaktuje się z Tobą nasz mentor i odpowie na wszystkie pytania oraz opisze program. Konsultacja jest niezobowiązująca 🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.