Jak strona może być ekologiczna?

Dzień Ziemi to świetna okazja, aby porozmawiać trochę o tym, w jaki sposób strony internetowe mogą być bardziej lub mniej ekologiczne. Nie jest to oczywisty temat i większość z nas na co dzień się nad nim nie zastanawia. Dzisiaj jest idealny moment, aby wyjaśnić kilka kwestii 🙂

Według źródła Website Carbon, internetowego kalkulatora emisji, przeciętna strona internetowa wytwarza 1,76 g CO2 na każde wyświetlenie strony. Witryna mająca 100 000 odsłon miesięcznie emituje rocznie 2112 kg CO2.

Jaki wpływ na środowisko mają strony internetowe?

Jak to właściwie działa? Wpływ technologii na środowisko zaczyna się już na etapie produkcji sprzętu elektronicznego, przy użyciu którego korzystamy z internetu. Ślad węglowy tworzą przede wszystkim serwery, gromadząc gigantyczne ilości wszelakich danych. Utrzymanie serwerowni to ogromne koszty energetyczne.

Z jakich źródeł energii (odnawialnych czy nie) korzysta dany hosting?

Jeśli chcemy, by nasza strona była ekologiczna, warto zainteresować się tematem hostingu. Są bowiem takie bardziej przyczyniające się do degradacji środowiska, i takie mniej. 

Warto dowiedzieć się z jakich źródeł energii dany hosting korzysta. Coraz popularniejsze są bowiem źródła odnawialne, co wspomaga redukcję śladu węglowego.

Przejrzystość i minimalizm

Nasza strona internetowa będzie bardziej przyjazna środowisku, jeśli jej design będzie przemyślany. I mamy tutaj na myśli brak nadmiaru kolorów, animacji, niepotrzebnych grafik czy zbędnych wtyczek. Im więcej takich elementów zawiera strona, tym więcej danych jest przesyłanych, przez co więcej energii jest zużywane.

Pagespeed – szybkość ma znaczenie!

Szybkość ładowania strony to kolejne kryterium wpływu na środowisko. Im szybciej się ładuje – tym lepiej! 

Największe problemy, jakie są spotykane z szybkością strony, to m.in. zbyt duży rozmiar zdjęć, ładowanie skryptów zewnętrznych w chwili wejścia na stronę (gdzie można je bez problemu opóźnić), nie używanie nowych formatów zdjęć, takich jak WebP czy AVIF. Jeżeli nie chcemy martwić się sprawami związanymi z optymalizacją, umieszczajmy na stronie jedynie treści i zdjęcia, które naprawdę są potrzebne. Trzeba pamiętać, że im mniej danych do załadowania mamy, tym strona staje się szybsza.

Ile CO2 produkuje Twoja strona?

Istnieje strona, na której można sprawdzić, ile CO2 produkuje dana witryna. To https://www.websitecarbon.com/ – warto z niej korzystać, aby uświadomić sobie, za jaką ilość emisji dwutlenku węgla odpowiadamy 🙂

Jest wiele działań, które możemy wdrożyć, by wyeliminować niepotrzebne marnowanie energii. Wymaga to dbałości o szczegóły i starannego przemyślenia w każdym aspekcie projektowania, tworzenia treści, rozwoju i hostingu.

Z okazji międzynarodowego dnia Ziemi Localhost za każdą zakupioną dzisiaj roadmapę, posadzi drzewo za pośrednictwem https://posadzimy.pl/. Jeśli zastanawialiście się nad zakupem naszych ścieżek rozwoju – właśnie nadszedł idealny moment!

Roadmapa odzwierciedla rynkową ścieżkę rozwoju programisty. Rozwinie przy tym Twoje skille programistyczne (podejście do rozwiązywania problemów) i koderskie (jakość wytwarzanego kodu).

Każda roadmapa to plan rozwoju, materiały do nauki, praktyczne zadania oraz zbiór rozwiązań według dobrych praktyk. 

Kup zestaw roadmap i posadź z nami 4 drzewa! Akcja trwa do końca tygodnia 🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.