Jak szybko i tanio uczyć się angielskiego, żeby nie zostać w tyle w branży IT? 10 sposobów.

Jak wielokrotnie wspominałem – nie ma Cię w IT, jeśli nie znasz angielskiego. Mnóstwo programistów ma go na poziomie bardzo podstawowym i nie jest w stanie się nim swobodnie posługiwać. Jak ten stan poprawić? Zebraliśmy naszą programistyczną ekipą kilka sposobów i źródeł, dzięki którym możecie zrobić szybki lvl up waszych językowych skilli.

Poznaj nasze sposoby i weź naukę języka w swoje ręce

Przedstawimy Ci metody, z których sami korzystaliśmy, lub wciąż korzystamy. Nauka języka to tak naprawdę niekończący się proces – by nie zapomnieć angielskiego, trzeba na bieżąco go odświeżać i używać ile tylko się da 😀 Łatwo jednak jest to robić bardzo “przy okazji” – niemal niezauważalnie.

 1. Zmień język w telefonie

I nie tylko w telefonie – najlepiej we wszystkich elektronicznych urządzeniach, z których korzystasz na co dzień. Wydaje się to być trywialne – ale to skuteczny sposób, wspomagający naukę języka. Nazywany jest metodą zanurzenia – bo otaczasz się językiem obcym. To opcja przydatna na każdym etapie nauki.

 1. Oglądaj Netflixa i YouTube’a

Nauka języka to doskonały pretekst, żeby zrobić sobie szybką powtórkę ulubionych filmów czy seriali. Jeśli dobrze je znasz – łatwiej będzie Ci zrozumieć anglojęzyczną wersję i szybciej podłapiesz wyrażenia, które warto kojarzyć. Możesz oglądać z angielskim lektorem i ewentualnie angielskimi napisami, żeby trochę sobie ułatwić rozumienie treści 😀

Skoro jesteśmy już przy czasie wolnym, nie można pominąć tutaj YouTube’a. Pora na ekspansję zagranicznych kanałów! Oglądaj po angielsku wartościowe, rozwijające treści związane z programowaniem. Ale nie tylko – trash content, który odpalasz, żeby się zrelaksować, również warto zacząć oglądać raczej po angielsku. Właśnie tam masz najlepszą możliwość zapoznania się z żywym językiem potocznym.

Możesz zaobserwować również kilka kanałów związanych z nauką języka – na przykład popularny Po Cudzemu, prowadzony przez Arlenę Witt.

 1. Korzystaj z darmowych apek

Jest ich całkiem sporo. Mimo, że korzystanie z nich w wersji podstawowej nic nie kosztuje, można podłapać z nich sporo słówek i wyrażeń, które z czasem zaczną składać się w większą całość. Nasze propozycje to:

Z płatnych apek polecamy Babbel 🙂

 1. Wypróbuj language exchange clubs

To grupy lub organizacje, gdzie obcokrajowcy oferują darmową praktykę swojego natywnego języka przy kawie, w zamian za trening polskiego dla nich. Wrzuć w wyszukiwarkę “language exchange “ i nazwę większego miasta w twojej okolicy. To trochę skok na głęboką wodę, ale jednocześnie przełom, dzięki któremu Twoje umiejętności zrobią lvl up.

 1. Graj w gry, jeśli to lubisz

Zmień serwery na zagraniczne, jeśli grasz w gry online. Rekomendujemy raczej te zachodnie, chyba że chcesz uczyć się rosyjskiego od krzykliwych dzieci. To kolejna opcja używania “żywego” języka – czyli to, co jest trudne, ale niezwykle cenne.

 1. Słuchaj podcastów i audiobooków

Tutaj znajdziesz wartościowe rekomendacje. Słuchaj, nawet jeśli wszystkiego nie rozumiesz. Samo osłuchanie się z językiem da Ci kilka dodatkowych punktów i z czasem również to docenisz. Warto wyrobić sobie nawyk odpalania czegoś po angielsku, kiedy wsiadasz do samochodu – bądź na słuchawkach, gdy jedziesz gdzieś autobusem. W ten sposób lepiej wykorzystasz czas dojazdów. A w domu, gdybyś miał(a) wolniejszą chwilę, to polecam też speech shadowing, które polega na powtarzaniu na bieżąco zdania za lektorem. To świetna praktyka, jeśli chcesz przyswoić wymowę i intonację języka. Ale dla osób bardziej zaawansowanych – początkujących może nieco przytłoczyć. Jeśli metoda Cię zainteresowała – koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się o niej więcej 🙂

 1. Ucz się słownictwa – ale tylko efektywnie

Fiszki to jeden z absolutnie najlepszych sposobów na naukę słownictwa. Zajrzyj koniecznie na https://fiszki.it/ – znajdziesz tutaj angielskie wyrażenia związane z branżą IT. Jeśli chcesz samodzielnie przygotowywać fiszki do nauki – szczególnie warta uwagi jest aplikacja Anki. Mimo mocno oldschoolowego designu, jest jednym z najlepszych programów do nauki. Algorytm uczy się Twojego tempa zapamiętywania i dopasowuje pod to powtórki, zgodnie z krzywą zapominania. Dzięki temu uczysz się tak naprawdę na całe życie i nie zapominasz słów, które poznajesz na przestrzeni lat.

 1. Czytaj!

Warto wrócić do swoich ulubionych książkowych pozycji, podobnie jak z serialami i odświeżyć kilka pozycji – ale w innym języku. Możesz wybrać coś o tym, co Cię ciekawi, dzięki czemu będziesz mieć w sobie więcej motywacji, aby przeczytać kolejną stronę. Warto też czytać na głos – pomaga to w przyzwyczajeniu się do wymowy obcojęzycznych dźwięków. Jeśli jednak książki nie są Twoją ulubioną formą spędzania czasu wolnego – warto poświęcić kilka chwil w tygodniu na czytanie blogów i ciekawych artykułów o IT – polecamy medium, dev, https://www.infoq.com/ oraz:

 1. Zaprzyjaźnij się z tłumaczem online

Nie znasz słowa? Tłumacz je od razu na telefonie bądź w przeglądarce – pojedyncze wyrazy, nie całe zdania! Jeśli nie jesteś fanem tłumacza google, wybierz https://www.diki.pl/ – ten słownik jest dostępny również w formie aplikacji.

Jeśli masz na to czas i ochotę, warto sięgnąć nie po standardowe tłumacze typu ang-pl, ale takie ang-ang. Mam na myśli słowniki opisowe, gdzie dostaniesz definicję wyrazu, a nie jego polski odpowiednik. Pomoże to jeszcze bardziej zanurzyć się w języku. To łatwo dostępne narzędzia – wystarczy, że wejdziesz na https://dictionary.cambridge.org/.

 1.  Wykorzystaj zbiory językowe

Jest jeszcze jedna metoda, o której mało kto wie. Masz wątpliwości, jak się używa danego wyrazu, lub chcesz sprawdzić, jaka forma jest poprawna? Skorzystaj ze zbiorów językowych. 

Do wyboru masz między innymi https://www.english-corpora.org/, w którym znajdziesz 17 różnych zbiorów zdań z całego internetu oraz tekstów pisanych. Korzystanie z tego serwisu może wydawać się trudne, warto jednak się przełamać, bo to jedna z największych baz tego typu. Jeśli jednak ten program mimo wszystko Cię przeraża, prostszymi narzędziami takiego typu są https://ludwig.guru/  bądź https://www.wordhippo.com/ – idealne do sprawdzenia prostych, szybkich wyszukiwań.

Naucz się w końcu angielskiego

Jak widać, minimalnym, bądź nawet zerowym kosztem finansowym możesz uczyć się języka. Masz dostęp do ogromnej ilości darmowych narzędzi, możesz korzystać również z technik, które pozwalają niewielkim wysiłkiem przyswoić nowe słownictwo bądź zasady formułowania wypowiedzi. Jeśli naprawdę chcesz robić karierę w branży IT – nie pozwól, żeby nieznajomość języka Ci w tym przeszkodziła. Weź sprawy w swoje ręce.

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

  Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
 • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
 • odpowie na Twoje pytania;
 • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.