Jak zdobyć doświadczenie w IT, kiedy dopiero zaczynasz?

Wysłać CV bez doświadczenia zawodowego to jak nie wysłać go wcale. Szanse, że zdobędziesz tym sposobem pracę, są nikłe. Skąd więc zdobyć doświadczenie zawodowe, jeśli nie jesteś w stanie bez niego dostać pracy? Brzmi jak błędne koło. Ale spokojnie, podpowiemy Ci, jak się z niego wydostać!

Niedawno na blogu wspominaliśmy już o najprostszych sposobach na zdobycie praktyki, którą już można pochwalić się w CV. Dziś rozszerzymy tę listę. A jeśli chcesz dowiedzieć się, jak stworzyć dobre, programistyczne CV, które faktycznie pomoże Ci zdobyć pracę — przeczytaj ten artykuł:

“Wysyłam CV, a oni mi nie odpowiadają” – jak stworzyć dobre CV programisty?

A teraz, przejdźmy już do tego doświadczenia 😉

Doświadczenie w IT możesz zdobywać nie tylko na etacie — stwórz coś swojego!

Programowanie jest dziedziną, w której tak naprawdę nie musisz pracować na etacie, żeby się rozwijać, realizować projekty i tworzyć rozwiązania. Dlatego, jeśli nie posiadasz doświadczenia, dobrze zacząć tworzyć coś na własną rękę.

To może być Twoja strona internetowa, poświęcona Twoim zainteresowaniom, czy też strona dla biznesu znajomego — warto popytać bliskich, czy ktoś czegoś nie potrzebuje. A może aplikacja, ale nie TO-DO lista, czy budzik, które rekruterzy widzieli już tysiące razy. Postaw przede wszystkim na oryginalność. CV programisty powinno zawierać oryginalne projekty.

Wykorzystaj swoją pasję, wiedzę, zainteresowania. Stwórz rozwiązanie, które realnie Ci w czymś pomoże. Przykładowo — lubisz biegać, a brakuje Ci aplikacji, która znajduje najciekawsze ścieżki biegowe w okolicy? Już masz pomysł na projekt. Każdy ma jakieś zainteresowania, warto więc wykorzystać te realne sytuacje, problemy, trudności — aby stworzyć dobry produkt, który faktycznie ma jakieś zastosowanie.

Dostosuj oczekiwania 

Na samym początku, jeśli nie masz doświadczenia, to nie ma co rozglądać się za pensją 5k. Jeśli jeszcze niewiele umiesz, to gdy obniżysz swoje oczekiwania, będziesz mieć okazję szybko się czegoś nauczyć, a także zdobyć doświadczenie, które wpiszesz sobie do CV. I w rezultacie zbliży Cię to do zdobycia pracy za fajną stawkę. 

Na sam początek dobre będą nawet praktyki czy staż — dzięki temu zdobędziesz doświadczenie w pracy na faktycznych projektach. Nie denerwuj się na niskie stawki — pracodawcy w takich miejscach inwestują w Twój rozwój.

Poszukaj pomocy osób bardziej doświadczonych w IT

Warto prosić starszych doświadczeniem kolegów o pomoc. Nie znasz nikogo takiego? Najwyższy czas skorzystać z grup na fb 🙂 Inni wsparcie mogą okazać Ci bowiem na wiele sposobów. Jak?

  • Mogą szepnąć o Tobie słowo w znajomej firmie, która szuka nowych pracowników, aby podszkolić ich pod swoje potrzeby (idealna opcja dla początkujących).
  • Podrzucą Ci wskazówki, jak oni zdobyli swoje pierwsze zlecenia, pierwszą pracę.
  • Zerkną na Twój projekt i dadzą Ci feedback, co warto zmienić — osoba bardziej zaawansowana zauważy rzeczy, o których Ty nawet nie pomyślisz
  • Dadzą Ci wskazówki, jak radzić sobie z pierwszymi współpracami z klientem.

Nawet jeśli nie będziesz zadawać pytań, a jedynie przejrzysz wypowiedzi innych osób — Twoja wiedza dotycząca zdobywania doświadczenia już znacząco się poszerzy!

Nadal brak pomysłów?

Jeśli masz problem z wymyśleniem ciekawych projektów samodzielnie bądź nie wiesz, jak wykorzystać swoje zainteresowania do stworzenia przydatnego narzędzia — spokojnie, są inne opcje! 🙂

Warto poszukać też projektów open source, gdzie każdy chętny programista może dołożyć swoją cegiełkę. Istnieją takowe stricte dla juniorów — udział w takim projekcie również można dopisać do CV. I wiele możesz się nauczyć!

Polecamy w tym temacie również ten film.

Tutaj z kolei możesz znaleźć zestaw roadmap, w którym znajduje się zbiór pomysłów na projekty do portfolio. Zaskoczysz nimi każdego rekrutera 🙂 Pozostałe 3 roadmapy pozwolą Ci stać się w pełni przygotowanym na realia rynku juniorem — czym na pewno zabłyśniesz podczas rekrutacji.

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.