12 cech mentora Akademii – kto właściwie może nim zostać?

Dzisiaj podejdziemy do tematu rozwoju w branży IT od nieco innej strony.

Opowiem Wam trochę o ważnych cechach oraz dobrych praktykach mentora. Będę bazować na swoim doświadczeniu i metodach, które wypracowałem przez lata prowadzenia zajęć. Sądzę, że warto podzielić się tym, co działa 😎

Mentorem może zostać każdy. Ale mentorem Localhostu – jedynie osoba, która ma do tego odpowiednie predyspozycje, wyuczone umiejętności i odpowiada standardom, jakie pozwalają Akademii wyróżniać się na programistycznym rynku.

Jaki więc musi być mentor Akademii Localhost?

1. Poziom wyżej

Ale niekoniecznie ten najwyżej! Mentor może być juniorem, midem, seniorem, supersayajem czy gandalfem – bez znaczenia. Jeśli chcesz kogoś uczyć, tak naprawdę wystarczy, że będziesz poziom wyżej od niego. Junior spokojnie może uczyć padawana i tak dalej.

Jeśli jesteś dobrym juniorem, masz ugruntowaną wiedzę z tego poziomu, czujesz się pewnie – to spokojnie możesz pomóc osobie wchodzącej do branży IT na poziomie newbie. Nie trzeba być seniorem, żeby móc kogoś czegoś nauczyć.

Analogicznie – jeśli już masz trochę więcej doświadczenia i czujesz się midem, to najprawdopodobniej jesteś w stanie skutecznie pomóc osobie na poziomie juniora. I tak to się toczy.

2. Cierpliwy – bo uczy osoby, które wiedzą mniej od niego

Praca mentora bywa męcząca – szczególnie jeśli uczniowi za bardzo nie klei się to wszystko w głowie. Osoba aspirująca do nauki innych musi radzić sobie z frustracją, która pojawia się naturalnie, kiedy tłumaczysz coś komuś pięćdziesiąty raz, a on dalej nie rozumie.

Dobry mentor musi umieć panować nad swoimi emocjami. Mimo zdenerwowania powinien zachować spokój i nie okazywać niezadowolenia. Warto eksperymentować z programem nauczania, zadaniami, roadmapami. Ciężko i nudno jest uczyć w kółko tego samego i to również powoduje frustrację. Dlatego warto wymyślać własne zadania, albo chociaż modyfikować te, na których pracuje się ze studentami. Wtedy nauka będzie przyjemniejsza dla obu stron.

3. Surowy i wymagający, ale uczciwy

Na całe życie zapamiętujemy nauczycieli, którzy dali nam w kość i wszyscy się ich bali. Pamiętamy ich jednak dzięki temu, że mimo wszystko byli sprawiedliwi, nauczyli nas dużo i to im zawdzięczamy obecną wiedzę i umiejętności. Bądź dla swoich uczniów właśnie takim nauczycielem!

4. Daje wskazówki, a nie gotowce

Dobry mentor pod żadnym pozorem nie może dawać studentom gotowych rozwiązań. W ten sposób młody programista niczego się nie nauczy. Zamiast tego spróbuj nakierować go na właściwą drogę wskazówkami, zadawaj trafne pytania – aby sam wpadł na to, jak rozwiązać problem.

5. Jest pasjonatem

Mentorom Akademii naprawdę zależy na jakości nauczania – to właśnie to, co odróżnia nas od bootcampów. Realnie przykładamy się do tego co robimydlatego chcemy współpracować z ludźmi z pasją. Jeśli jesteś w IT tylko dla kasy, szanse na to, że będziesz dobrym mentorem są nikłe. Musisz czuć, że nauczanie to Twoja działka, aby móc przekazać innym coś wartościowego.

6. Ma wiedzę i chce przekazywać wiedzę

Nie dla wszystkich są to rzeczy oczywiste. Są programiści, którzy nie chcą przekazywać wiedzy. Mają swoje powody, zwykle związane z lękiem. Obawiają się konkurencji, martwią się, że ich wiedza nie jest wystarczająca, boją się własnej porażki jako nauczyciela. To niedopuszczalne u mentora w Akademii.

Kluczowa jest umiejętność zrozumiałego przekazywania trudnych tematów technicznych – prostym i zrozumiałym językiem, dopasowanym do odbiorcy. Podczas tłumaczenia zagadnień w czasie zajęć, dobry mentor używa wielu porównań i analogii. Umie dostosować narrację do stopnia zaawansowania studentów. Dla tych początkujących bardzo ważne jest, aby zjawiska były odpowiednio zobrazowane, odniesione do czegoś, co znają.

7. Ma swój autentyczny styl nauczania

Każdy mentor jest inny, każdego mentora ukształtowały jego własne doświadczenia w branży IT. I każdy mentor powinien mieć swój indywidualny styl nauczania, taki w którym czuje się skutecznym nauczycielem, a nie robotem czytającym podręcznik/prezentacje, którego niestety doskonale znamy ze szkół czy uczelni.

8. Ma wizję, w jakim kierunku sam chciałby się rozwijać

W Akademii kładę szczególny nacisk na to, aby każdy mentor posiadał swoją specjalizację i swojego „konika” w IT, który go kręci. Powinien też posiadać jakiś plan rozwoju dla samego siebie, bo jak wiemy, siedząc w IT w miejscu przez pół roku cofamy się o rok w rozwoju. To nie jest branża, w której można dryfować bez celu.

9. Zna podstawy programowania i międzyjęzykową uniwersalną wiedzę, którą należy się posługiwać. Zna również swoją specjalizację

Fakt, że należy znać język, w którym się uczy, to chyba oczywistość. Mentor musi mieć świadomość zarówno jego zalet jak i wad, znać zastosowania i use casy. Dodatkowo powinien mieć wiedzę interdyscyplinarną, bo serwer restowy działa tak samo – nieważne czy napisze się go w expresie, django czy laravelu.

10. Ma ciekawe pomysły na projekty dla uczniów

Integralną częścią pracy mentora jest inspirowanie uczniów do dalszego rozwoju. Dlatego właśnie Akademia opiera swój program nauczania o trudne zadania oraz unikatowe projekty. Mentor powinien więc być kreatywny. To ważne, aby umiał poznać ucznia oraz jego zainteresowania, aby w ich obrębie pomóc mu stworzyć projekt do portfolio. Dzięki temu uczeń będzie pracował chętnie i z entuzjazmem.

11. Jest zorganizowany

Dobry mentor regularnie informuje o swojej dostępności – studenci muszą wiedzieć, kiedy jest obecny i kiedy można do niego napisać. Dlatego taka informacja powinna być dla wszystkich dostępna i regularnie aktualizowana – na przykład za pomocą bota w dedykowanym kanale na slacku.

Zawsze, gdy pojawiają się ciekawe materiały z zewnątrz, mentor musi pamiętać o wrzuceniu ich do wspólnego pliku będącego zbiorem wszelakiej wiedzy. Przyda się każdemu, gwarantuję 😉

Ważne informacje zawsze należy przypinać na kanałach i grupach ze studentami, aby nikomu nie umknęły i żeby można było do nich wrócić i w razie potrzeby coś sprawdzić.

W godzinach dostępności staramy się odpowiadać na wiadomości studentów na bieżąco. Jeśli student nie odzywa się dwa dni, należy do niego napisać.

12. Musi wiedzieć, że zrozumienie perspektywy ucznia jest ważniejsze niż umiejętności

I to chyba najważniejszy punkt tej całej listy – nie musisz być super zajebistym programmersem aby uczyć, bo zwykle uczysz osoby słabsze technicznie od siebie. Musisz jednak umieć dopasować się do perspektywy ucznia i jego poziomu rozwoju, bo wtedy najskuteczniej możesz przekazywać wiedzę – kiedy wchodzisz w jego buty.

Podsumowanie w 3 punktach:

  • Jeśli dbasz o swój rozwój i poszerzanie wiedzy, czujesz się pewnie w programowaniu i nie boisz się uczenia innych – masz zadatki na dobrego mentora.
  • Chcesz być mentorem? Musisz lubić to co robisz – zarówno programowanie, jak i przekazywanie wiedzy. Jeśli IT nie jest Twoją pasją – to się nie uda.
  • Najważniejsze jest jednak, abyś umiał spojrzeć na zagadnienie oczami ucznia i dotrzeć do niego tak, aby zrozumiał i przyswoił daną wiedzę.

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.