Nasze przygody z Januszem Programowania, czyli kiedy Akademia nie jest dla Ciebie?

Mieliśmy ostatnio w Akademii pewną sytuację – niestety nie pierwszą, choć mam cichą nadzieję, że ostatnią. Tym postem chcę rozwiać wszystkie wątpliwości co do tego, czy Akademia jest dla kogoś odpowiednią opcją – czy wręcz przeciwnie.

Wizyta Janusza Programowania

Tak go nazwijmy, aby nie sugerować niczyich danych 🙂 To “klient” który przyszedł do Akademii tylko i wyłącznie po to, żeby zmarnować mój czas. Dosłownie. Od dłuższego czasu pisał, że chce się uczyć koniecznie bezpośrednio u mnie. Kiedy miejsce się zwolniło, wskoczył więc na listę studentów Przemocnego.

Jakie miał oczekiwania? Chciał się uczyć reacta, ale zadań robić nie miał ochoty. Chciał, żeby wymyślić mu projekt, który będzie realizował pod nadzorem. No to wymyśliłem, przygotowałem i zaproponowałem mu projekt do realizacji. 

Po tygodniu stwierdził, że to jednak za trudne i że nie chce robić projektu. Nie pokazał nawet swoich prób realizacji – wysłał tylko trzy linijki kodu, kompletnie z dupy i stwierdził, że to w zupełności okej. 

Sytuacja doskonale pokazuje jego podejście do nauki i naszego czasu. Wiecie, projektu dla studenta nie wymyśla się w 15 minut.

Brnęliśmy w to dalej

Ustaliliśmy więc, że dostanie materiały do nauki, które zazwyczaj realizują studenci w Akademii. Dostał, po czym następnego dnia stwierdził, że jednak to też nie jest forma dla niego, że przemyślał swoją decyzję i zapytał o możliwości zwrotu pieniędzy.

Opisałem mu politykę zwrotów w Akademii i poprosiłem o wyjaśnienie. Zaczął tłumaczyć się, że to jednak za duży wydatek. I w tym momencie, wszystkich odsyłam tutaj:

Dlaczego ludzie rezygnują z Akademii?

Słowem wyjaśnienia – w Akademii nie ma umów – za naukę wystawiamy faktury. A faktura tak naprawdę nie może zostać zwrócona w tym przypadku. Model abonamentowy polega na tym, że jeśli pierwsze zajęcia zostały “odebrane”, czyli ktoś zapłacił pierwszego, drugiego były zajęcia, a trzeciego chce zrezygnować – według kwestii prawnych może to zrobić dopiero od następnego miesiąca.

Janusz popełnił podstawowy błąd – nie przygotował się finansowo do nauki + nie przemyślał tej inwestycji. Teraz kilka słów o tym, jak nie robić takich głupot i nie marnować czasu swojego i innych.

Co należy zrobić przed rozpoczęciem nauki?

Są trzy fundamentalne zasady – jeśli nie są spełnione, Akademia nie jest dobrą opcją na teraz.

  1. Stabilność finansowa – można to rozegrać na różne sposoby – mieć oszczędności, pasywne źródło dochodu, lub pracę, którą da się łączyć z nauką (i w której zarabia się wystarczająco, by na naukę sobie pozwolić).

Tak naprawdę, każdy z nas powinien dążyć do posiadania na koncie równowartości sześciu wypłat – lub sześciu miesięcy stałych kosztów. I nie mówię tu o planujących naukę w Akademii, ale o każdej osobie świadomie podchodzącej do swoich finansów. To zapewnia w życiu poczucie bezpieczeństwa i właśnie możliwość ewentualnego przebranżowienia.

  1. Czas i przestrzeń – jeśli jesteś rodzicem, nie musi to być dla Ciebie przeszkodą. Mamy w szeregach studentów młodego tatę, który radzi sobie z łączeniem wszystkich obowiązków.

Jeśli jesteś odpowiedzialny nie tylko za siebie – masz rodzinę, dzieci – to taką decyzję należy każdorazowo przedyskutować z członkami rodziny. Po pierwsze, partnerowi czy partnerce należy pokazać, dokąd Twoje przebranżowienie ma prowadzić – i jak poprawi się dzięki niemu Wasza sytuacja finansowa. 

Ale należy również zaznaczyć, że potrzebujesz na przebranżowienie czasu – wyjaśnij ile i wspólnie ustalcie, jakie ewentualne obowiązki zgodzi się przejąć druga osoba, aby ułatwić Ci rozwój. 

  1. Świadomość – czy rzeczywiście chcesz uczyć się w Akademii? WIesz czym ona jest, zapoznałeś/aś się z ofertą, przejrzałeś/aś stronę, przeczytałeś/aś regulamin? Jesteś gotowy/a, aby zainwestować w naukę czas i pieniądze?

Takich decyzji należy być pewnym – z szacunku do drugiego człowieka, ale przede wszystkim do siebie.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że tym postem wyjaśniłem kilka spraw i zapewniłem sobie spokój od takich Januszy Programowania przynajmniej na kilka miesięcy. 

Pamiętajcie – decyzje o zmianach trzeba zawsze przemyśleć – i nie mówię tutaj tylko o Akademii, ale tak naprawdę o każdej sytuacji przebranżowienia.

Liczę na to, że w Akademii będą pojawiać się teraz bardziej świadome osoby, niż nasz Janusz Programowania 🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.