Nauczyciele. Dlaczego ze szkoły pamiętamy właśnie tych najgorszych?

Przenieśmy się na chwilę w czasie i wróćmy do szkolnych wspomnień. Dzisiaj mam trochę do opowiedzenia o nauczycielach 🙂 Zacznijmy może od tego, kim właściwie są ci tytułowi “najgorsi”.

Każdy z nas zapamiętuje ich inaczej. Pisząc o “najbardziej przerażających nauczycielach”, mam na myśli tych naprawdę wymagających, którzy chcieli skłonić nas do samodzielnego myślenia i rozwiązywania problemów.

Nie sfrustrowanych ludzi, którym w życiu nie wyszło i wyżywali się w związku z tym na uczniach. Takich zachowań oczywiście nie pochwalam – sam zresztą spotkałem kilku takich frustratów podczas edukacji szkolnej i uważam, że nie powinni być dopuszczeni do wykonywania zawodu.

Tutaj skupimy się na tej pierwszej grupie surowych, wymagających nauczycieli – bo oni wyróżniali się pozytywnie pewną ważną cechą. Domyślacie się, jaką? I co wspólnego ma ona z nauką programowania?

Jakich nauczycieli nie pamiętamy?

Zwykle po latach zapominamy nauczycieli szarych, bezbarwnych, którzy bez większego zaangażowania, krok po kroku, realizowali program. Czytali na lekcjach podręcznik i wymagali książkowych odpowiedzi na sprawdzianach.

Jeśli obserwujecie Akademię w mediach społecznościowych i bywacie na wykładach – wiecie doskonale, jakie podejście mam do szkoły i edukacji. 

Wykłady możecie obejrzeć tutaj.

Nie jestem fanem podawania informacji na talerzu i po prostu egzekwowania ich znajomości. W ten sposób wszystko zapominamy zaraz po sprawdzianie, bądź po maturze. Albo po zaliczeniu na studiach – bo tam często system wygląda podobnie. Jaki w tym sens?

Uważam, że dobry nauczyciel powinien raczej wskazywać drogę, niż podawać wszystko na tacy. Powinien być “mentorem”. Wiecie już, skąd pomysł na Akademię? 😉

Czym wyróżniali się ci “straszni” nauczyciele?

Wszyscy drżeli na myśl o nadchodzącej lekcji. Kiedy ktoś był brany do tablicy i popełniał błąd – nie miał co liczyć na wskazanie konkretnej pomyłki i poprawną odpowiedź od nauczyciela. Można było spodziewać się co najwyżej wskazówek.

W takiej sytuacji wiele osób marzyło już o jedynce i po prostu możliwości powrotu do ławki. Ale nie. Ten nauczyciel chciał, żeby uczeń ZROZUMIAŁ swój błąd i sam doszedł do rozwiązania – zamiast podawać mu prostą odpowiedź.

I to właśnie jest ta ważna cecha, o której wspominałem. Wymaganie samodzielnego myślenia i zrozumienia swoich błędów. Zamiast gotowych rozwiązań. Samodzielność pozwala nam się rozwijać.

Dlaczego to było dobre?

W dzisiejszym systemie niewiele mamy osób, które zachęcają młodych ludzi do samodzielnego myślenia. Dlatego każdy nauczyciel, czy to szkolny, czy akademicki, który stara się wskazywać drogę, zamiast narzucać dane rozwiązania i zmuszać do bezmyślnego zapamiętywania informacji – jest na wagę złota. 

Ważne, by uczeń wiedział, czego dokładnie ma się nauczyć, jakie podstawowe informacje musi opanować i by sam pracował nad rozwiązaniami. Jako mentorzy staramy się z cierpliwością dawać studentom wskazówki, a nie gotowe odpowiedzi, gdy zgłaszają problem z zadaniem. 

I z takiej formy nauki są zadowoleni – bo jest skuteczna i przygotowuje na realia pracy w IT.

“Na każdy sukces trzeba zapracować samemu, i to jest (przynajmniej dla mnie) klucz do sukcesu.” – mówił ostatnio Kamil, kiedy pytaliśmy go, co sądzi o formie nauczania w Akademii.

Całe Q&A z Kamilem przeczytasz tutaj.

Jakimi “nauczycielami” są nasi mentorzy?

Wiele zasad i wytycznych, według których postępujemy przygotowując naszych studentów do pracy w IT, opiera się na podobnych założeniach jak te najlepszych nauczycieli, których wielu z nas pamięta z liceum.

Mentorzy są wymagający i surowi (niczym charyzmatyczna pani od matematyki, która trzymała Cię przy tablicy, aż zrozumiałeś, co poszło nie tak w Twoim równaniu). Ale są jednocześnie sprawiedliwi i docenią dobre rozwiązanie problemu i będą cieszyć się Twoimi sukcesami. I tak samo jak przy tablicy u budzącego postrach profesora – nie dostaniesz gotowej odpowiedzi, możesz liczyć za to na wskazówki. Mentor zrobi wszystko, abyś w końcu zrozumiał, gdzie popełniłeś błąd i dlaczego.

Niezwykle ważnym elementem jest pasja do przedmiotu nauczania – i przekazywania wiedzy. Kojarzycie ze szkoły nauczycieli z pasją? Każdy z naszych mentorów jest taką osobą 🙂 Z chęcią dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem i czerpie satysfakcję z sukcesów swoich studentów.

Więcej o naszych mentorach przeczytasz tutaj.

Nauka bez gotowych rozwiązań?

Jeśli interesuje Cię nauka programowania z mentorem, który wskaże drogę i pozwoli Ci do wszystkiego dojść samodzielnie i nauczyć się jak najwięcej – umów się na niezobowiązującą konsultację, bądź od razu wybierz ścieżkę dla siebie!

W wielkim skrócie, dostajesz od nas między innymi:

  • dopasowany program indywidualnego rozwoju, aby jak najszybciej osiągnąć cel i zdobyć pracę w IT;
  • obszerne zestawy zadań;
  • materiały do nauki, które nakierują Cię na rozwiązanie do zadań;
  • stały kontakt z mentorem na discordzie i możliwość konsultacji.

Dokładna oferta jest zależna od wariantu mentoringu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – sprawdź naszą ofertę 🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.