Pierwsza praca w IT – jak to wygląda?

O pracy w IT zwykle sporo czytasz i słyszysz, zanim rozpoczniesz jeszcze naukę programowania. Na pewno kojarzysz jedną z wielu takich reklam – wysokie zarobki, praca zdalna, na zdjęciu uśmiechnięta osoba na kanapie, w ładnych ciuchach.  

Ale jak tak naprawdę wygląda miejsce, do którego zmierzają osoby uczące się programowania?

Co w momencie, gdy przebrniesz już przez wszystkie kręgi piekielne i dostaniesz pierwszą pracę? Co dalej? O czym jeszcze trzeba myśleć i jak wygląda zderzenie oczekiwań z rzeczywistością?

Kiedy zdobywa się pracę?

W największym uproszczeniu – kiedy posiadasz niezbędne dla pracodawcy skille i masz na to dowód w postaci portfolio. Musisz mieć dobry projekt, który przekona rekruterów, że Twoje umiejętności to właśnie to, czego szukają. I warto tutaj postarać się o oryginalność, zamiast tworzyć kolejny budzik, czy to-do listę 🙂

Niektóre osoby zaczynają od razu od pracy na etacie. Inni natomiast startują od pojedynczych zleceń i projektów. Obie opcje mają plusy – w pierwszej od razu wdrażasz się w pracę w zespole, w drugiej masz szansę spróbować różnych zleceń, zobaczyć w czym najlepiej się odnajdujesz, wzbogacić portfolio oraz zdobyć doświadczenia.

Studenci Akademii mają nasze wsparcie zarówno w przypadku chęci podjęcia pracy etatowej, jak i w pozyskiwaniu zleceń na zasadzie freelance’ingu.

Więcej o tym tu:
Gdzie znaleźć zlecenia dla IT? W Fight Clubie!

Jak tak naprawdę wygląda praca? Oczekiwania vs rzeczywistość

Wybierając się do nowej pracy, większość osób oczekuje przede wszystkim nauki nowych technologii. I słusznie! W dobrej pracy na pewno się rozwiniesz i nauczysz wielu nowych rzeczy. Ale – to nie wszystko. Tutaj dochodzi też cały szereg innych istotnych aspektów – szeroko pojętą organizacja pracy i czasu, spotkania.

Trudnością dla wielu osób bywa przestawienie się z trybu pracy stacjonarnego „od-do” na tryb zdalny i pracę typowo zadaniową. Dotyczy to tych, którzy posiadają już takie doświadczenie zawodowe i mieli wcześniej „zwykłą pracę”.

Do czego jeszcze musisz się przygotować?

  • Możliwe, że na początku będziesz dostawał dość nudne zadania. W takiej sytuacji nie zapominaj o własnym rozwoju, ucz się w swoim zakresie;
  • jest też opcja zupełnie odwrotna – że rzucą Cię od razu na głęboką wodę. Może się okazać, że musisz robić coś z czym w życiu nie miał_ś do czynienia. Albo dostaniesz projekt, który jest już rozpoczęty i będziesz musiał_ samodzielnie wywnioskować, co należy zrobić. Ale nie będzie to dla Ciebie problem, jeśli opanował_ś w trakcie nauki umiejętność samodzielnego wyszukiwania informacji oraz wiesz jak zachowywać się w sytuacji, gdy czegoś nie rozumiesz;
  • musisz się dopasowywać do tempa innych, czyli frustrująca presja czasu – narzucone z góry tempo pracy może na początku przerażać. Ale do wszystkiego z czasem się przyzwyczaisz 🙂

To oczywiście nie wszystko. Więcej na temat tego, jak wygląda praca w SH, możesz dowiedzieć się z nagrania tego wykładu:

A o problemach w pierwszej pracy i o tym, jak sobie z nimi radzić, mówiliśmy tutaj:

Dlaczego nasi studenci lepiej sobie radzą w pierwszej pracy? 

Priorytetem naszych studentów jest zazwyczaj zdobycie pierwszej pracy w IT, albo lepszego stanowiska. Wciąż staramy się zwiększać ich komfort nauki i dać poczucie bezpieczeństwa i pewnej przyszłości. Dążymy do momentu, w którym każdy student wchodzący do Akademii będzie miał gwarancję pracy (jeśli przejdzie cały program). 

Pomaga nam w tym stale rozbudowujący się system partnerów – również tych zagranicznych, którzy chętnie zatrudniają studentów właśnie od nas. Dlaczego?

Wiedzą, że nasi studenci przetrwali etap rzucania na głęboką wodę, zostali nauczeni samodzielności, mają doświadczenie w pracy na projektach. Firmy mają też świadomość, że kod studentów Akademii jest pisany czytelnie i według dobrych praktyk. 

Dlaczego bierzemy na siebie obowiązek szukania pracy dla ambitnych studentów? 

Chcemy, aby świat był pełen dobrych programistów (spotkaliśmy już wystarczająco dużo tych słabych), pracodawcy nie tracili zasobów na szkoleniu pracowników, a studenci Akademii skupiali się na nauce, a nie martwili szukaniem pracy 🙂

Czy to czas powalczyć o pierwszą pracę?

Chcesz zostać programistą i pracować jako junior dev?

Możemy Ci pomóc! Tak jak pisaliśmy wyżej, każdemu studentowi w miarę możliwości chcemy znaleźć pracę. Chcesz dołączyć do Akademii?

Zacznij od wypełnienia naszej ankiety. Skontaktuje się z Tobą odpowiedni mentor i wytłumaczy, jak dokładnie przebiega nauka w Akademii, odpowie na wszystkie Twoje pytania i pomoże w podjęciu decyzji. Taka konsultacja jest bezpłatna.

Wolisz całkiem samodzielną naukę? Koniecznie zapoznaj się z naszymi roadmapami i przygotuj się do rozwiązywania realnych zadań 🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.