Programowanie w analogiach – część 3 – czym jest mentoring?

Dzisiaj kilka słów o mentoringu

Za pomocą analogii wyjaśnię Wam, czym on tak naprawdę jest i czym się różni od innych form nauczania w IT – czyli np bootcampów lub kursów wideo. To post z cyklu, który stworzyłem po to, aby osoby, które nie znają słownictwa i nie są jeszcze związane z branżą, zrozumiały o co kaman w tym całym IT. 

Przed nami cztery proste analogie. Zaczynamy!

Mentoring to lek na bootcampowego raka

Uświadomiłem to sobie, przyjmując do Akademii licznych studentów po bootcampach. Ich myślenie programistyczne było bardzo ograniczone, nie byli w stanie wydajnie działać ani zrealizować nawet najprostszych zadań.

Bootcamp to najgorsza choroba, która może przytrafić się młodemu, ambitnemu programiście. Na szczęście mentoring ma doświadczenie w jej skutecznym leczeniu i pomaga studentom dotkniętym przypadłością bootcampu.

A tak na poważnie – co jest nie tak z tymi bootcampami? Cóż, uczą słabo, drogo i nierynkowo, a programiści nie myślą po nich w odpowiedni sposób, bo bootcampy nie uczą samodzielności. Ciężko potem wejść do branży. Jedyne, co po bootcampie może pozwolić dostać się na rynek IT, to właśnie mentoring. Dlatego jest jak lek na sektor edukacji w IT

Mentoring to moment, gdy Morfeusz pokazuje Ci dwie tabletki, a Ty wybierasz czerwoną

Jeśli oglądałeś/aś Matrixa – na pewno pamiętasz tę scenę. Mentoring ma na celu otworzyć Ci oczy na możliwości, które niesie ze sobą programowanie. Ma uświadomić Ci, że pierwsza praca to tak naprawdę początkowy krok, który musisz podjąć, aby uwierzyć w siebie i swoje skille, aby potem móc skakać między coraz to lepszymi i ciekawszymi ofertami, niczym Neo między wieżowcami.

Programisty w cyfrowym świecie nie ograniczają żadne ramy – jedynie jego własna wyobraźnia i wiara w siebie

Mentoring to rakieta na Marsa, kiedy wszyscy inni lecą na księżyc

Zdobyć pierwszą pracę / przebranżowić się – to są pierwsze cele, które stawiają przed sobą osoby wkraczające do branży IT. A tak naprawde 1 praca to nic ciekawego. Zwykle dostajesz nudne zadania lub poprawiasz po innych jakieś durnoty. I z czasem cała pasja i energia, którą włożyłeś w naukę i rozwój zaczyna się wypalać.

Osiągnąłeś swój pierwszy cel – Księżyc. Brawo! Dotarłeś dalej niż inni, jednak zatrzymanie się w tym miejscu swojego rozwoju to pierwszy krok do znienawidzenia programowania.

Powinieneś mierzyć dalej i kierować swój wzrok w stronę innych planet – np Marsa. Ale zanim zaczniesz przygotowywać się niczym SpaceX do lotu na Marsa musisz zdobyć niezbędną wiedzę jak tam dolecieć.

Dowiedzieć się o tym za co klienci tak naprawdę płacą programistom, jaki jest kontekst biznesowy aplikacji, którą piszesz, jakie klient stawia wymagania co do oprogramowania, jak rozumieć programowanie i dlaczego czasem pisanie kodu to strzelanie z czołgu do wróbli i wystarczy dobrze napisany excel.

Mentoring przygotowuje Cię do pracy w tej branży przez lata, a nie tylko do pierwszej bramy – a potem się nie znamy – chociażby dlatego, że możesz w Akademii zdobywać doświadczenie komercyjne i zarabiać pieniądze jeszcze podczas nauki i uczysz się rozwiązywać różne techniczne problemy i szukać niezbędnych informacji a nie tylko klepać kod i dopinać taski.

Wsparcie mentora jest niczym starszy brat, który uczy Cię jeździć na rowerze

Różnie wspominamy starszych braci. Nieraz nam dokuczali, ale dbali o to, żeby nikt nie mógł nam w żaden sposób zaszkodzić. Raczej opiekowali się nami dobrze, bronili wtedy kiedy trzeba i czasem przymykali oko na różne rzeczy, które robiliśmy. Nawet jeśli byli trudni do wytrzymania, to nigdy nie przestawali nas kochać i się o nas troszczyć. 

Mentor to starszy brat. Rower – to programowanie. Brat pozwoli Ci się wywalić kilkadziesiąt razy na rowerze, abyś potem jeżdżąc samodzielnie już nigdy się nie przewracał i nie robił sobie krzywdy, oraz pokonywał coraz bardziej zaawansowane ścieżki

Podsumowując

Mam nadzieję, że ten krótki artykuł wyjaśnił Ci w prostych analogiach, czym tak naprawdę jest mentoring. Jeśli moje analogie Cię przekonały i czujesz, że czas wybrać czerwoną tabletkę to skontaktuj się przez formularz poniżej i umówmy się rozmowę, aby pogadać o tym jak mogę pomóc Ci stać się lepszym programistą

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.