Smutny obraz branży IT w Polsce – 6 problemów młodych programistów

IT rysuje się w głowach wielu osób jako branża zapewniająca łatwość znalezienia pracy, stały, dynamiczny rozwój i dobre pieniądze. Niestety – mimo takich wyobrażeń, sektor ten mierzy się z wieloma problemami, które hamują rozwój młodych programistów

Dlaczego mają pod górkę? Rozmawiałem ze studentami z naszej Akademii, którzy już są aktywnymi młodymi programistami, aby dowiedzieć się, jakie jest ich spojrzenie na sytuację. W efekcie otrzymałem listę sześciu poważnych utrudnień, które dotykają początkujących koderów.

6 problemów, które wskazują młodzi programiści uczący się w Akademii Localhost

1. Brak perspektyw rozwoju w firmie.

Niestety – nie każdy programistyczny pracodawca jest ambitny. Niektórzy wolą zostawać przez lata przy prostych projektach, do których są przyzwyczajeni. Firma czasem jest januszexem i z założenia nie ma w planach robić ambitnych realizacji. Wielu młodych koderów klepie nieustannie takie same layouty do wordpressów i tyle. Nie stykają się z nowymi problemami. Inni z kolei cały czas  siedzą tylko na legacy code robiąc support taski – co również nie jest zbyt rozwijające.

2. Taki zapierdol, że nie ma czasu się rozwijać.

Branża programistyczna, jak każda inna, również mierzy się z takim problemem. Większość z Was z pewnością spotkała się z natłokiem obowiązków w pracy – niezależnie w jakim sektorze rynku działacie. Nadmiar ciągle wiszących zadań przytłacza psychicznie i odbiera siły i motywację do rozwoju. Mało kto ma energię, by po wyczerpującym dniu pracy brać się jeszcze za naukę czegoś nowego, na własną rękę. Niestety, w wielu firmach nie ma czasu przewidzianego na podnoszenie kwalifikacji pracowników. W tak intensywnym środowisku, często trudno się skupić, łatwo natomiast wpaść w pułapkę multitaskingu i pozornej produktywności.

3. Brak seniorów, którzy są dobrzy i chcą dzielić się wiedzą.

W teorii, senior jest na projekcie – ale jest też na 3-4 innych projektach w tym samym momencie. Nie ma więc czasu na odpowiadanie na “głupie” pytania. Ciężko więc się czegoś od niego dowiedzieć i korzystać z jego doświadczenia. To nie jedyny problem – seniorów generalnie jest mało – programowanie to praca, którą może wykonywać może ułamek % społeczeństwa, więc zbiór ludzi jest wejściowo mały. A gdy szukamy takich, co jednocześnie są doświadczeni i potrafią przekazywać wiedzę – zostaje prawie zbiór pusty.

4. Brak czasu na szlifowanie znajomości języka i interdyscyplinarnych umiejętności, bo trzeba siedzieć na bibliotekach.

programiści, którzy znają reacta, bo z nim pracują, ale tak naprawdę nie wiedzą jak poprawnie pisać kod, walidować argumenty i jak dokładnie działają promisy… Gdy ktoś uczy się samodzielnie – co jest dość powszechne, jeśli chodzi o programowanie – uczy się wyłącznie tego, co pozwala znaleźć pracę. Często pomija przy tym różne ważne aspekty języka czy sztuki koderskiej.

5. Brak jakościowego code review w firmach.

Ten problem jest mocno powiązany z brakiem seniorów i rzecz jasna, z brakiem czasu seniorów. Niestety ciężko u nich o chęci do sprawdzania czyjegoś kodu – zajęci zazwyczaj są swoim własnym. A umiejętność oceny czy kod jest good enough nie jest zbyt powszechna i nie każdy ją ma.

6. Brak rozumienia uniwersalnych konceptów w IT.

Zasady takie jak Separation of concerns (SoC), Single Source of Truth (SSoT), rozumienie abstrakcji i jej poziomów czy choćby wzorce architektoniczne (MVC) bądź projektowe (Observer, Fasada), to pewne koncepty, które warto znać wchodząc do IT na poważnie – pomagają one wyróżnić się na rynku pracy i znacznie ułatwiają pisanie i utrzymanie kodu. Wielu programistów w swojej edukacji pomija ten temat, co jest dużym błędem i utrudnia znalezienie dobrej pracy.

Podsumowując – młodzi programiści nie mają tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. 

  • Największy problem to brak rozwoju, wynikający z braku ambicji u pracodawcy, który niechętnie decyduje się na ambitne realizacje, bądź nie stawia na podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. 
  • Początkujący koderzy często nie mają się od kogo uczyć – bowiem seniorów jest mało, często brakuje im czasu, chęci i odpowiednich umiejętności, aby wspierać rozwój juniorów.
  • Podczas samodzielnej nauki, młodzi programiści często pomijają istotne aspekty, które pozwalają pisać dobry kod i wyróżnić się na rynku. Niestety, niektóre kursy również nie poruszają tej tematyki.

Dopisalibyście coś do tej listy?

Co można z tym zrobić?

W Akademii Localhost mamy świadomość tych problemów, bo ciągle rozmawiamy z młodymi programistami. Komunikacja jest dla nas ważna – dlatego często pytamy studentów, jakie widzą nieprawidłowości w branży IT. Bogatsi o tę wiedzę, staramy się przygotowywać ich na wszystkie możliwe trudności, które napotkają, wchodząc na rynek. 

Zaobserwowaliśmy ostatnio przypływ juniorów i regularów, którzy znajdują się w podobnej sytuacji jak te wyżej opisane. Takie problemy rozwiązujemy na co dzień i wspieramy programistów w nieustannym rozwoju – niezależnie, czy są to studenci Akademii, czy nasi localhostowi programiści.

Również planujesz swoją przyszłość w branży programistycznej?

Warto dodać naszego bloga do zakładek w przeglądarce i polubić fanpage: https://www.facebook.com/locahostacademyjavascriptandtypescript

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.