“Wysyłam CV, a oni mi nie odpowiadają” – jak stworzyć dobre CV programisty?

Wielu juniorów ma problem ze znalezieniem pierwszej pracy. Mimo tego, że projektów jest dużo, pieniądze leżą na ulicy, a programistów brakuje – znalezienie pracy i pomyślnie zakończona rekrutacja to spore wyzwanie. W tym artykule przybliżymy Wam, dlaczego tak się dzieje oraz co można z tym zrobić.

Dlaczego oni nie odpowiadają?

Czy z moim CV jest coś nie tak? 

Jest za krótkie? 

A może za długie?

Czy moje portfolio jest interesujące?

Chyba każdy programista szukający pracy kiedyś zadawał sobie to pytanie. Ciężko określić, czy brak odpowiedzi wynika z niewystarczająco wysokich kwalifikacji, słabo zrobionego CV, czy po prostu braku czasu po stronie rekrutera.

Niestety, taki brak informacji zwrotnej to dość powszechny problem w IT. Mimo tego, że odpowiedź na maila z CV można ogarnąć, chociażby automatyzacją – wiele firm tego nie robi. A z takiej ciszy ciężko wywnioskować, co możesz zmienić.

Jakie powinno być dobre CV programisty?

Skoro niejednokrotnie trzeba sobie radzić bez tej informacji zwrotnej – warto postarać się, aby CV było jak najbliżej określonych standardów. Jeśli Twój życiorys spełnia poniższe kryteria – z pewnością zwiększa to Twoje szanse na pomyślne zakończenie rekrutacji.

Jakie cechy musi mieć Twoje CV?

Powinno być:

 • Schludne – czyli po prostu estetycznie wykonane, niechaotyczne.
 • Unikatowe – wyróżnić się możesz nie tylko prezentowanym w nim doświadczeniem, ale i formą graficzna (np. studenci Akademii dostają pixelartowe CV).
 • Czytelne – nie przeładowuj go, nie korzystaj z dziesięciu różnych czcionek. Zawrzyj maksimum treści w minimum formy.

Co powinno się w nim znaleźć?

 • Znane języki programowania,
 • znane technologie/środowiska,
 • założenia rozwoju na przyszłość, cele zawodowe,
 • znajomość angielskiego i opcjonalnie innych języków obcych.

Możesz też dopisać, jakie zadania przy projekcie jesteś w stanie wykonać – w ten sposób pokazujesz, co realnie możesz wnieść do zespołu.

I tradycyjne elementy, które pojawiają się w zasadzie każdym dobrym CV, nie tylko programistycznym:

 • dane kontaktowe;
 • wykształcenie (warto podać uczelnię i kierunek, rekruterzy mogą korzystać z programów, które odsiewają CV bez uczelni);
 • doświadczenie zawodowe;
 • dodatkowe sekcje, takie jak certyfikaty lub projekty i coś o sobie, np. zainteresowania (i warto tutaj być precyzyjnym i oryginalnym – przypominamy – masz zwrócić uwagę rekrutera; zamiast pisać sport, książki i muzyka, napisz dokładniej: muzyka rockowa i metalowa, Formuła 1, książki Stephena Kinga itd.) ;
 • aktualna klauzula CV.

Brak doświadczenia?

Nie ma sensu wysyłać CV, jeśli Twoje doświadczenie jest zerowe. Oszczędź czasu sobie oraz rekruterom. I poświęć go na zrobienie czegoś, co będziesz mógł wpisać do CV. 

Skąd wziąć doświadczenie do CV początkującego programisty?

Jeśli nie masz za sobą pracy na etacie, nic się nie przejmuj. Doświadczenie możesz zdobyć:

 • robiąc stronki dla znajomych;
 • łapiąc proste zlecenia freelancerskie;
 • realizując projekty (więcej o tym za chwilę 🙂).

Kreatywność to podstawa

Jak wspomnieliśmy wyżej – dobre CV programisty powinno być unikatowe. Tak samo projekty, którymi się w nim chwalisz. Nie rób więc kolejnej to-do listy, czy kolejnego Facebooka – rekruterzy oglądają takie projekty codziennie.

Wykaż się kreatywnością, wyróżnij się, zrób coś, żeby rekruter Cię zapamiętał, a nie odłożył CV na stos innych i zupełnie o nim zapomniał.

Wykorzystaj swoją pasję. Biegasz? To może stworzysz ciekawą aplikację dla biegaczy? A jeśli ciężko przekuć Ci hobby w pomysł na projekt, możesz znaleźć gotowe propozycje projektów w naszej roadmapie portfolio builder. Jest dostępna w zestawie roadmap, który znajdziesz TUTAJ.

Słowo na koniec

Przede wszystkim, wykaż się cierpliwością. Firmy dostają dużo CV, więc przekopanie się przez nie wszystkie i dotarcie do Twojego może zająć rekruterom kilka dni. Licz się z tym, że trzeba poczekać. Czasami warto spróbować wykorzystać inne kanały – na przykład poszukać kontaktu do działu hr (np na stronie firmy lub na LinkedIn) i wysłać wiadomość na ich osobiste adresy email. Wtedy szansa odpowiedzi jest większa, bo zobaczą większe zaangażowanie niż standardowo

Mamy nadzieję, że powyższe punkty pomogły Ci zrozumieć, jakie elementy powinny znaleźć się w dobrym CV programisty i że wiesz teraz, jak je przygotować. Jak już wiesz, niezwykle ważne są oryginalne projekty. Jeśli brakuje Ci na nie pomysłów, przypominamy – jedna z naszych roadmap składa się właśnie z propozycji projektów do portfolio.

A dlaczego warto wyposażyć się w nasze ścieżki rozwoju?

Ćwiczą umiejętności praktyczne, zamiast skupiać się jedynie na teorii. Przygotowują do rozwiązywania prawdziwych problemów firm i do zadań rekrutacyjnych. To gotowe plany rozwoju, które pozwalają oszczędzić czas i rozwijać się efektywniej. Krótko mówiąc – są GPS-em po nauce programowania.

Swoje urządzenie nawigacyjne, które doprowadzi Cię do zdobycia pierwszej pracy w IT, znajdziesz tutaj.

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

  Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
 • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
 • odpowie na Twoje pytania;
 • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.