Zapytaj studenta Akademii Localhost – część 10 – Kamil – React – Frontend

Dzisiaj na pytania odpowiada Kamil 🙂

Q – Dlaczego chcesz zostać programistą ?

A – Od małego lubiłem tworzyć, lecz nie “z niczego”, jak artyści, lecz z gotowych elementów, jak rzemieślnicy. Klocki Lego w dzieciństwie, programy do projektowania technicznego na studiach, czy alkohole, likiery i syropy w czasie mojej pracy za barem. To ostanie uświadomiło mi, jak tworzenie kolejnych koktajli sprawia mi satysfakcję, ponieważ czemuś służyło – w tym przypadku poprawieniu nastroju 😉 po odejściu z gastronomii szukałem zajęcia które pozwoli mi kontynuować proces tworzenia rzeczy użytecznych, i padło na branżę IT.

Q – Jak długo się uczysz programować ?

A – W momencie pisania tego tekstu niewiele ponad 2 lata.

Q – Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę ?

A – Wyciągając średnią z całego czasu nauki będzie to ok 1,5h – 2h dziennie, 7 dni w tygodniu. Ilość czasu różniła się w czasie w zależności od ilości obowiązków.

Q – Czego do tej pory się nauczyłeś w Akademii ?

A – Jeśli mówimy o stricte technologicznych zagadnieniach, to usystematyzowałem wiedzę o JavaScript. Poznałem różnice między paradygmatami programowania funkcyjnego i obiektowego, przyswajając zasady SOLID. Poznałem korzyści pisania w TypeScript, oraz podstawy pracy z backendem (Node.js i Express.js). Przyswoiłem także wiedzę na temat testowania kodu i ogromnego znaczenia tej techniki przy tworzeniu oprogramowania.
Najważniejszą umiejętnością zdobytą przez 8 miesięcy jest walka z własną słabością i pokonanie przekonania “Nie dam rady/to dla mnie za trudne” które pojawia się w głowie przy okazji większego problemu z kodem.

Q – Co było dla Ciebie najtrudniejsze w nauce programowania ?

A – Jak wspomniałem wyżej, pokonanie tzw. “syndromu oszusta”, który ogranicza w rozwoju, a jest jedynie ułudą i ogranicza rozwój i postęp.

Q – Czy odpowiada Ci forma prowadzenia zajęć i wsparcia mentorskiego ?

A – Forma jest idealna dla szybkiego rozwoju i utrzymania skupienia na materiale. Informacje są podawane bez zbędnych wodotrysków, prosto i zwięźle, jednakże bez rozwiązania gotowego na tacy. Na każdy sukces trzeba zapracować samemu, i to jest (przynajmniej dla mnie) klucz do sukcesu.

Q – Jak oceniasz swój rozwój w Akademii i czy rozwijasz się zadowalająco szybko ?

A – Ego mówi: “zawsze można szybciej i lepiej”, lecz gdy odstawić je na bok, moje postępy są dużo większe niż kiedykolwiek bym przypuszczał. Mentor dba aby trzymać się obranej ścieżki, a podejście małych kroczków zrobiło na mnie ogromne wrażenie.

Q – Co chciałbyś poprawić/ulepszyć w Akademii ?

A – Swoje uwagi na bieżąco przekazuje Mentorowi.

Q – Czy uważasz, że płacisz dużo w stosunku do wsparcia, jakie otrzymujesz ?

A – Nie. Kwota wydaje się duża, jednak gdy porówna się ją do ilości wsparcia i czasu który Mentor może poświęcić, nie jest ona wcale wygórowana porównując do cen rynkowych.

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.