Zapytaj Studenta Akademii Localhost – część 13 – Damian – React

Witajcie ponownie w serii “Zapytaj Studenta” 🙂 Jak zawsze, jeden z naszych studentów odpowiada na serię pytań dotyczących jego oceny nauki w Akademii – po to, aby lepiej podawało Wam się decyzję o dołączeniu do nas 🙂 Dziś rozmawiam z Damianem.

Zapytaj Studenta

Dlaczego chcesz zostać programistą?

Generalnie programowanie zainteresowało mnie zupełnie przypadkiem i  pomimo, że w szkole nie znosiłem programowania i nigdy nie chciałem być programistą, to dzięki maturze z informatyki, na którą miałem nauczyć się Pythona – ostatecznie się go nie nauczyłem – rozjaśnił mi się pomysł na naukę JavaScriptu, która w pełni mnie wciągnęła i poczułem, że to jest ten kierunek, w który chcę się rozwijać.

Jak długo się uczysz programować?

Od marca 2020 roku. Przez prawie 10 miesięcy „skakałem” pomiędzy frontendem a backendem i nie mogłem się zdecydować co chcę dokładnie robić. To sprawiło, że moja droga do bycia developerem znacznie zwolniła. Dopiero jak dowiedziałem się na grupce FB o Akademii Localhost, to pod koniec roku zdecydowałem się na mentoring, bo uznałem, że sam bez wsparcia niewiele zdziałam.

Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę?

Różnie, ale w miarę systematycznie. Najczęściej przez 2-3 dni uczę się po 3-4h, a potem robię z 1-2 dni przerwy. Dzięki temu nie „wypalam” się przy nauce, a po odpoczynku mam dalej chęć na uczenie się.

Czego do tej pory się nauczyłeś w Akademii?

Przemek pokazał to, co niestety jest przemilczane w większości kursów i treści na YT – m.in. walidacje, uniwersalne wzorce i paradygmaty takie jak OOP, SOLID,  DRY, itp., pisanie testów czy dbanie o czysty i schludny kod. Do tego zadania, które rzeczywiście coś od Ciebie wymagają jako dobrego programisty.

Co było dla Ciebie najtrudniejsze w nauce programowania?

Myślę, że pojmowanie wzorców i paradygmatów – doskonałym przykładem jest OOP, z którym niesamowicie się męczyłem. Wtedy brakowało mi przeniesienia tego, czego się uczę, na przykłady z prawdziwego życia i tłumaczenia ich jak dla 5-latka, co znacznie ułatwiłoby mi ich zrozumienie. 

Na drugim miejscu dałbym moje zdrowie psychiczne – nie jest ono bezpośrednio związane z samą nauką, ale jak czułem się słabo, to po prostu nie dawałem rady się uczyć, co spowalniało moje postępy.

Czy odpowiada Ci forma prowadzenia zajęć i wsparcia mentorskiego?

Uważam, że jest odpowiednia. Mentor podłącza się bezpośrednio do edytora kodu, a komunikujemy się najczęściej przez Discorda. Nie ma na sztywno ustalonej godziny spotkań, co bardzo doceniam.

Jak oceniasz swój rozwój w Akademii i czy rozwijasz się zadowalająco szybko?

Patrząc pół roku wstecz, widzę znaczące postępy, jeśli chodzi o umiejętności. Nie jestem w stanie wywnioskować, czy rozwijam się zadowalająco szybko, bez  porównywania się z innymi programistami z Akademii, lecz z pewnością szybciej niż osoby poza Akademią.

Co chciałbyś poprawić/ulepszyć w Akademii ?

Zdecydowanie brakowało mi wprowadzania wiedzy z zadań w praktykę np. do realnego projektu, czy zbudowanie takiego w 2-3 osoby – myślę, że Localhost Jobs Intro może rozwiązać ten problem. Zastanowiłbym się także nad ilością zadań, bo co prawda skupiają się na cząstce realnego problemu, jednakże niekiedy wydają się zbyt „odizolowane” co utrudnia wprowadzenie tej wiedzy w praktykę.

Czy uważasz, że płacisz dużo w stosunku do wsparcia, jakie otrzymujesz ?

Przyznam, że kwota jest dosyć duża i długo się zastanawiałem, czy rzeczywiście wydolę finansowo z Akademią. Jednakże jak spojrzymy na to, co Akademia w zamian oferuję, to okazuje się, że wychodzi się na tym bardzo, bardzo dobrze.

Z perspektywy studenta

Mam nadzieję, że podoba Wam się przedstawienie spojrzenia studentów na Akademię i podkreślenia tego, co uważają za atuty, jak i za wady. Dzięki temu możecie podejmować maksymalnie świadome decyzje, czy chcecie do nas dołączać 🙂

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.