Zapytaj studenta Akademii Localhost – część 2 – Grzesiek – JS / Backend + Devops

Jakiś czas temu stwierdziłem, że chcę dowiedzieć się, co myślą studenci, którzy już kilka miesięcy uczą się w Akademii.

Przygotowałem więc zestaw pytań i poprosiłem studentów, którzy są mniej więcej „w połowie drogi” na rynek IT, o udzielenie brutalnie szczerych odpowiedzi. Po co? Żeby dowiedzieć się, co mogę poprawić, oraz żeby pokazać Wam, jak wygląda nauka z ich perspektywy.

Dzisiaj na pytania odpowiada Grzesiek 🙂

Do konkretów – Q&A czas zacząć!

Q – Dlaczego chcesz zostać programistą?

A – Jestem typem introwertyka, więc moim marzeniem jest praca zdalna – a najłatwiej to osiągnąć w branży IT.

Q – Jak długo uczysz się programować?

A – Programowanie zacząłem dwa miesiące przed rozpoczęciem studiów, był to sierpień 2019.

Q – Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę?

A – Przed rozpoczęciem nauki w Akademii były to raczej luźne doskoki, a od kiedy mam rozpiskę zadań, które powinny być wykonane – staram się wyrobić nawyk programowania minimalnie 2 godziny dziennie. Aczkolwiek często zdarza się, że robię trzydniowy maraton 6/7 godzinny, po którym następuje dwu- lub trzydniowa przerwa.

Q – Czego do tej pory się nauczyłeś w Akademii?

A – Na samym początku było wprowadzenie do programowania funkcyjnego, gdzie poznałem podstawy języka JS (funkcje natywne, pracę z tablicami). Następnie była przeprawa z OOP, gdzie Przemek kładzie duży nacisk na zachowywanie zasad SOLID.

W międzyczasie nastąpił przeskok z czystego JS, na TypeScripta.

Kolejnym krokiem były testy jednostkowe w Jest-cie, które po napisaniu dla wszystkich dotychczas napisanych funkcji/obiektów, pokazały że samo sprawdzenie consol-logiem nie jest jednoznaczne z tym, czy funkcja działa.

Aktualnie jestem na ostatnim z czterech podstawowych modułów – skupia się on na przyswajaniu pracy z zewnętrznymi API oraz asynchronicznych aspektach Node.js.

Q – Co było dla Ciebie najtrudniejsze w nauce programowania?

A – Niewątpliwie pisanie czytelnego kodu, ale i przyswajanie dużej ilości wiedzy w szybkim tempie, jakie sobie narzuciłem.

Q – Czy odpowiada Ci forma prowadzenia zajęć i wsparcia mentorskiego?

A – Tak. Ogromnym plusem zajęć jest to, że mogę je zaplanować dosłownie z marszu – ramy czasowe w postaci 13.00-23.00 od poniedziałku do soboty są po prostu świetną sprawą.

Wsparcie mentorskie Przemka można określić jako bardzo dobre – pod warunkiem, że nie lubisz, gdy ktoś po prostu daje ci odpowiedzi. On wymaga dużej ilości myślenia i samozaparcia.

Q – Jak oceniasz swój rozwój w Akademii i czy rozwijasz się zadowalająco szybko?

A – Zdecydowanie. Swój ogromny postęp zauważyłem już w trzecim miesiącu nauki i każdego dnia widzę, że jestem coraz dalej. Nauka w Akademii to był strzał w dziesiątkę.

Q – Co chciałbyś poprawić/ulepszyć w Akademii?

A – Chyba nic – nie jestem typem innowatora, a aktualne porządki są dla mnie idealne.

Q – Czy uważasz, że płacisz dużo w stosunku do wsparcia, jakie otrzymujesz?

A – Nie, ponieważ wsparcie Przemka to nie tylko 2-4 godziny tygodniowo samych code-review, ale także wymagające zadania, do których dostęp sam w sobie jest cenny. Wisienką na torcie jest możliwość szybkiej konsultacji zadania – do 7h od prośby o to.

Perspektywa studentów a Wasze decyzje

Mam nadzieję, że odpowiedzi, których udzielił Grzesiek, pomogą komuś z Was podjąć decyzję o rozpoczęciu, bądź nie-rozpoczęciu nauki. Myślę, że takie spojrzenie studenta jest w tym kontekście najcenniejsze i najlepiej przedstawia, jak wygląda rozwój w Akademii.

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.