Zapytaj studenta Akademii Localhost – część 4 – Jarek – React / Frontend

Jakiś czas temu uznałem, że chciałbym dowiedzieć się co myślą studenci po kilku pierwszych miesiącach rozwoju w Akademii

Przygotowałem kilka pytań i poprosiłem studentów „w połowie swojej drogi” na rynek o udzielenie brutalnie szczerych odpowiedzi – co mogę poprawić w Akademii i czy są zadowoleni z nauki

Do konkretów – QA czas zacząć:

Q – Dlaczego chcesz zostać programistą?

A – Przez prawie 5 lat pracowałem jako inżynier technolog-konstruktor. Zawód inżyniera owiany jest wieloma legendami o dużych perspektywach rozwoju i zarobkach. Niestety nie jest to do końca prawdą w naszym kraju. Zastanawiałem się nad wyjazdem do Niemiec, ale ostatecznie poszedłem śladem kolegów ze studiów technicznych, którzy poszli w kierunku programowania i postanowiłem, że też spróbuję, póki jeszcze jestem młody i mogę sobie na to pozwolić.

Nie ukrywam, że na początku najbardziej motywujące były dla mnie ciągle rosnące perspektywy rozwoju, warunki pracy oraz zarobki. Dodatkowo zawsze lubiłem rozwiązywać problemy natury matematyczno-logicznej, ale przez to jak przedstawiono mi programowanie na studiach przez długi okres byłem do tego nastawiony bardzo negatywnie i w ogóle o tym nie myślałem. Obecnie programowanie sprawia mi dużo przyjemności, uczy logicznego myślenia i pozwala patrzeć na problemy różnych branż z innej perspektywy.

Q – Jak długo się uczysz programować?

A – Zacząłem uczyć się programowania na przełomie października oraz listopada zeszłego roku. Przez pół roku uczyłem się sam, korzystając z dostępnych materiałów, kursów oraz dokumentacji.

Po około 7 miesiącach udało mi się dostać pierwszą pracę w IT. Obecnie pracuję od 6 miesięcy, a z Przemkiem podnoszę swoje umiejętności 4 miesiąc, bo obecna praca nie zapewnia mi takiego rozwoju zjakiego byłbym zadowolony.

Q – Ile czasu dziennie poświecasz na naukę?

A – Nauka programowania wymaga mnóstwo czasu. Jeszcze gdy pracowałem jako inżynier to uczyłem się po 2-3h dziennie, lecz czułem, że w takim tempie to nigdy nic z tego nie wyjdzie.

„Wóz albo przewóz” – rzuciłem pracę i przez ponad 2,5 miesiąca cisnąłem ile się dało. Obecnie cały czas uczę się pracując, a dodatkowo staram się poświęcić przynajmniej 2-3 godziny dziennie na zadania z akademii. Zdecydowanie nie jest to zawód dla ludzi, którzy nie lubią uczyć się nowych rzeczy – zwłaszcza w dzisiejszym świecie, gdzie rozwój technologii jest bardzo szybki.

Q – Czego do tej pory się nauczyłeś w Akademii?

A – Innego, lepszego podejścia do postawionych mi problemów, które pozwala na skrócony, ale też bardziej czytelny zapis rozwiązań w postaci kodu.

Poznałem lepiej JS, zacząłem pisać w TS, nauczyłem się testów jednostkowych. Teraz zaczynam poznawać dogłębnie Reacta w połączeniu z TS i testowaniem komponentów. Dodatkowo uświadomiłem sobie ile jeszcze nie umiem, co motywuje mnie do dalszej nauki.

Q – Co było dla Ciebie najtrudniejsze w nauce programowania?

A – Ilość technologii oraz bibliotek i zbyt duża ilość dostępnych materiałów do nauki –powodowało to przytłoczenie oraz problem z podjęciem decyzji na co warto poświęcić swój czas.

Warto nauczyć się dobrze podstaw jednej technologii, a następnie dokładać do niej małe cegiełki, a nie uczyć się wszystkiego po trochu. Praca z dokumentacją, która jest trudna w rozszyfrowaniu nawet dla kogoś doświadczonego w branży również nie należy do najprzyjemniejszych. Dodatkowo konfigurowanie środowiska pracy jest zawsze dużą bolączką.

Kolejna rzecz to feedback, kilkukrotnie krytykujący kolejne rozwiązania tego samego zadania. Nauka programowania to wzloty i upadki, z tym, że na jeden wzlot zaliczamy 10 upadków, co na początku jest trudne do przełknięcia i wyzwala w nas wiele negatywnych emocji.

Q – Czy odpowiada Ci forma prowadzenia zajęć i wsparcia mentorskiego?

A – Wielkim plusem jest duża elastyczność, łatwość w umawianiu zajęć oraz prostota w komunikacji – Przemek jest dostępny praktycznie codziennie od 12 do 22. Możliwość live code review oraz sposób tłumaczenia Przemka jest chyba najlepszą formą prowadzenia zajęć, która pozwala na najszybsze przyswajanie praktycznej wiedzy programowania.

Q – Jak oceniasz swój rozwój w Akademii i czy rozwijasz się zadowalająco szybko?

A – Uważam, że rozwijam się dużo szybciej niż jak uczyłem się sam. Wszystkie zadania są naprawdę wymagające i mają na celu nauczyć nas czegoś nowego. Rozwiązywanie napotkanych problemów w zadaniach pozwala mi łączyć zdobytąwiedzę w całość – elementy układanki zaczynają do siebie pasować.

Q – Co chciałbyś poprawić/ulepszyć w Akademii ?

A – Obecny system umawiania zajęć oraz samego mentoringu jest super, ciężko powiedzieć co można w tej chwili jeszcze ulepszyć. Ciekawym urozmaiceniem, mógłby być może swego rodzaju coding challenge dla uczniów, który poległby na rozwiązaniu danego problemu.

Chętni uczniowie, mniej więcej na tym samym poziomie mieli by raz na jakiś czas do rozwiązania zadanie, którego rozwiązanie byłoby dostępne publicznie w akademii. Pozwoliłoby to zobaczyć różne podejścia uczestników akademii do tego samego problemu. Najlepsze rozwiązanie mogłobybyć jakoś nagradzane.

Q – Czy uważasz, że płacisz dużo w stosunku do wsparcia, jakie otrzymujesz?

A – To zależy od ilości czasu jaki możesz poświęcić stricte na naukę w akademii oraz ‘stażu’. Dla osoby początkującej, która ma więcej czasu na naukę, a tym samym więcej pytań, problemów, zadań do sprawdzenia i wymaga większej uwagi i poświęcenia cena jest jak najbardziej adekwatna do otrzymywanego wsparcia.

Natomiast dla osób bardziej zaawansowanych, cena mogłaby być trochę niższa, ponieważ zadania są już bardziej złożone – wymagają więcej czasu, uczniowie już wiedzą, że najpierw muszą starać się szukać rozwiązań sami, a w ostateczności szukać pomocy u Przemka przez co nie są już tak absorbujący. Generalnie jest to kwestia mocno indywidualna, bo każdy dysponuje inną ilością czasu wolnego, a tym samym generuje odpowiednio więcej lub mniej problemów, które wymagają pomocy ze strony Przemka.

Podsumowując, uważam, że te pieniądze są zdecydowanie warte zainwestowania w siebie i akademia pozwala na dużo bardziej efektywny rozwój niż nauka samemu. Rozpoczęcie nauki pod skrzydłami Przemka było najlepszym z możliwych rozwiązań – takiej wiedzy na udemy czy youtubie nie znajdziecie.

Przeczytaj kolejne QA osób, które są w okolicy połowy swojej gotowości na rynek IT:

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.