Zapytaj studenta Akademii Localhost – część 7 – Konrad – React – Frontend

Jakiś czas temu uznałem, że chciałbym dowiedzieć się co myślą studenci po kilku pierwszych miesiącach rozwoju w Akademii

Przygotowałem kilka pytań i poprosiłem studentów „w połowie swojej drogi” na rynek o udzielenie brutalnie szczerych odpowiedzi – co mogę poprawić w Akademii i czy są zadowoleni z nauki

Dzisiaj na pytania odpowiada Konrad 🙂

Do konkretów – QA czas zacząć:

Q – Dlaczego chcesz zostać programistą?

A – Zawsze lubiłem sobie podłubać w komputerze. Pamiętam jak jako nastolatek godzinami siedziałem z podrukowanymi manualami w ręku, próbowałem zainstalować i skonfigurować LinuxaSlackware, ale na studia poszedłem zupełnie w inną stronę. Wiele lat pracowałem w branży finansowej, która jest dla mnie mega nudna, potem straciłem pracę i nie wiedziałem co mam ze sobą zrobić, dopóki nie natrafiłem na Hello Romana na yt. Wtedy dowiedziałem się, że w ogóle istnieje taki trend jak przebranżawianie się do IT. Od tej pory już było dla mnie w zasadzie jasne, że to jest ścieżka którą chcę podążać dalej.

Q – Jak długo się uczysz programować?

A – Z grubsza 1,5 roku.

Q – Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę?

A – Ciężko powiedzieć, sporo, jak jestem przy komputerze to albo staram się rozwiązywać zadania, albo oglądam jakiś kurs, czytam, interesuję się po prostu. Takie można by powiedzieć, podejście iteracyjne ;p .

Q – Czego do tej pory się nauczyłeś w Akademii?

A – Zanim natrafiłem na gladiatorów, przerobiłem kilka dobrych trzymiesięcznych i też wiele mniejszych kursów. Coś tam napisałem, więc sporo pracy wykonałem wcześniej na własną rękę. Ale moja wiedza była poszarpana, nie znałem OOP, testów i ogólnie dobrych praktyk, tylko takie jakby YOLO, żeby działało. W Akademii poukładałem sobie to wszystko w głowie, nauczyłem się OOP, testów, wystartowałem z typescriptem, zrozumiałem .reduca. W mękach, ale napisałem pierwszą w życiu funkcje rekurencyjną 😉 . Wszystko co się za mną ciągnęło uzupełniłem i ogólnie czuję się znacznie lepszym i bardziej świadomym „programistą”.

Q – Co było dla Ciebie najtrudniejsze w nauce programowania?

A – Początki, mam 37 lat, mój mózg już dawno odzwyczaił się od przyjmowania wiedzy. Miałem mega stresującą pracę i poszarpane nerwy, no i zawsze uważałem, że jestem typowym humanistą. Także początki były dla mnie trudne, ale teraz po 1,5 roku uważam, że było warto i w zasadzie to dopiero nabieram rozpędu 😉

Q – Czy odpowiada Ci forma prowadzenia zajęć i wsparcia mentorskiego?

A – Tak, bardzo, zawsze uważałem, że płacić komuś 1000 zł za mentoring to pomysł oderwany od rzeczywistości 😉 . Teraz uważam, że to jest strategiczny tysiąc, który znaleźć się musi. Mentor jest surowy, ale sprawiedliwy, a nic tak nie przyspiesza edukacji jak możliwość przegadania kodu, nad którym się przesiedziało kilka godzin z kimś, kto się zna i chce mu się zastanowić nad tym, co ja napisałem i jak mogę zrobić to lepiej i przede wszystkim dlaczego należy to zrobić, być może, inaczej niż zrobiłem. Dodatkowo już dwa razy umawiałem awaryjnego calla jak miałem problem z zadaniem ze stażu, także uważam że dużo korzystam.

Q: Jak oceniasz swój rozwój w Akademii i czy rozwijasz się zadowalająco szybko?

A – Tak, zadania są ambitne i życiowe. Wiem, że uczę się tego, co będzie mi potrzebne na rynku pracy. To ważne, bo tematyka jest bardzo szeroka, a dostęp do wiedzy praktycznie nieograniczony. Więc łatwo się w tym wszystkim zakopać.

Q – Co chciałbyś poprawić/ulepszyć w Akademii ?

A – Nie wiem, nie mam uwag, dostaję to, czego oczekuję. Chociaż jeśli miałbym się do czegoś przyczepić, to zmniejszyłbym liczbę powiadomień na slacku, że Przemek prowadzi zajęcia i zlikwidował wysyłanie powiadomień mailem, że nowy członek dołączył ;p .

Q – Czy uważasz, że płacisz dużo w stosunku do wsparcia, jakie otrzymujesz?

A: Już w zasadzie o tym pisałem, 1000 to nie jest mało pieniędzy, ale rynek wygląda jak wygląda. Nie można oczekiwać, że ktoś, kto może jako senior zarabiać co najmniej kilkanaście, będzie chciał się angażować w moją edukację za 200 zł, a zwrotka jest naprawdę duża. Na pewno oszczędności szukałbym gdzie indziej, ten mentoring uważam za bardzo dobrą inwestycję.

Przeczytaj kolejne QA osób:

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.