Zapytaj studenta Akademii Localhost – część 9 – Adrian – React – Frontend

Dzisiaj na pytania odpowiada Adrian 🙂

Q – Dlaczego chcesz zostać programistą?

A – Nie myślę w kontekście zarobków, aczkolwiek jest to jedno z zalet zostania programistą. Na co dzień jestem projektantem instalacji elektrycznych. Wbrew pozorom taka praca może prowadzić do stagnacji i powolnym wynudzaniu się. Przy programowaniu nie ma nudy. Chęć napisania jak najlepszego i najczystszego code’u jest dla mnie priorytetem. Z takim założeniem kieruję się od początku.

Q – Jak długo się uczysz programować?

A – Programowania (Javascript) zacząłem się uczyć około listopada 2019 roku. Przez ponad 0.5 roku dzielnie oglądałem tutoriale (Udemy / YT), grzecznie przytakując, że wszystko rozumiem i na pewno jestem w stanie napisać podobne apki sam. Od sierpnia 2020 Przemek uświadomił mnie, że bardzo się myliłem… ale jestem Mu za to wdzięczny.

Q – Ile czasu dziennie poświęcasz na naukę?

A – Zależy od dnia, tego ile mam czasu i czy mam na tyle siły. Staram się przycode’ować cokolwiek minimum 2h dziennie. Poniżej 2h nie schodzę. Preferuję jednak formę 4-5h dziennie, natomiast w weekend jest czas na lekki odpoczynek + 6-8h codingu. Nie robię tego za karę. Po prostu to lubię.

Q – Czego do tej pory się nauczyłeś w Akademii ?

A – Przemek ma zorganizowany tryb nauczania. Jestem wybredny i uważam, że solidne poznanie podstaw lepiej rozwija na ścieżce zostania programistą. Od samego początku Akademia rozdaje zadania czysto o charakterze FP i OOP, które mają na celu sprawdzenie czy nadajesz się na programistę. Nie ma lekko. Zadania są… ciekawe, niektóre proste, nad niektórymi trzeba pomyśleć. W ogólnym rozrachunku tak powinna rozpocząć się przygoda z programowaniem. Po przerobieniu zadań z FP i OOP czeka kolejno przyswojenie pisania w Typescript, testowanie aplikacji za pomocą biblioteki Jest, kilka zadań z backendu (Node + Express) oraz kilka zadań z operacjami przeprowadzanymi na DOM. Każde ukończone zadanie, z każdego wspomnianego modułu uświadczyło mnie w przekonaniu, że staję się lepszym programistą. Po wszystkich zadaniach należy dokonać wyboru czy obieramy ścieżkę Frontu czy Backendu. Osobiście wybrałem Front – a obecnie przyswajam React.

Q – Co było dla Ciebie najtrudniejsze w nauce programowania?

A – Wiedziałem z czym się wiąże programowanie. Jest to jeden z najcięższych zawodów na świecie ale ma to swoją cenę w postaci poznawania coraz nowszych technologii, przyswajania oraz stosowania ich. Nie uważam, że cokolwiek w tej dziedzinie jest łatwe czy trudne. Ktoś kto chce zostać programistą musi być świadomy, że przyjdzie mu rozwiązywać wszelkie problemy czy to z wykorzystaniem bibliotek, własnych rozwiązań, rozwiązań z tutoriali itd. Ważnym jest by wyjść poza typowe myślenie schematyczne i wykorzystać myślenie abstrakcyjne.

Q – Czy odpowiada Ci forma prowadzenia zajęć i wsparcia mentorskiego?

A – Akademia stawia na wychowanie jak najlepszych programistów. Mentoring odbywa się w różnych formach. Jedną z nich jest zdzwanianie się przez Meeta, gdzie zostaje omawiany kod napisany przez studenta. Osobiście sam korzystam z takich callów. Poprzez bota ustalany jest termin oraz czas trwanie takich zajęć. Staram się jak najmniej zdzwaniać z Przemkiem, chyba że mam mnóstwo zadań do sprawdzenia (personalna preferencja). Drugą formą jest krótki post do mentorów – zazwyczaj używam go w sytuacjach kiedy chce się poradzić czy mój sposób rozumowania danego zagadnienia jest właściwy. Istnieje również trzecia forma, w której studenci opisują na Public Channel swoje problemy – nie było przypadku gdzie pomoc nie byłaby udzielona.

Q – Jak oceniasz swój rozwój w Akademii i czy rozwijasz się zadowalająco szybko?

A – Od kiedy zaryzykowałem i skontaktowałem się z Akademią aż do dnia dzisiejszego, uważam że nic nie rozwinęłoby mnie szybciej niż obrana ścieżka. Jeżeli ktoś ma wątpliwości ale w przyszłości PRAGNIE wiązać swoją karierę z programowaniem to Akademia jest idealnym miejscem zahaczającym o wiele zagadnień, których nie znajdziemy w tutorialach, usprawniając Nas tym samym jako lepszych programistów.

Q – Co chciałbyś poprawić/ulepszyć w Akademii?

A – Zupełnie nic. Akademia się nonstop rozwija. Ilość zadań, stopień ich trudności, odpowiednio przygotowany mentoring i ścieżka rozwoju to idealna mieszanka poprawnie prosperującej fabryki dobrych programistów.

Q – Czy uważasz, że płacisz dużo w stosunku do wsparcia, jakie otrzymujesz?

A – Nie. Osobiście uważam,że każda inwestycja (o ile rzeczywiście ma ręce i nogi) to dobra inwestycja. W tym przypadku to inwestycja w siebie samego – co za tym idzie dostajemy w pakiecie zadania do rozwiązania oraz code review. Tak jak pisałem – Akademia to fabryka dobrych programistów. Firmy informatyczne potrzebują takich jak My. Jestem przekonany, że zarobki, które dotkną każdego z Nas (o ile ukończy się Akademię) zwrócą się w wysokości 200-300%.

Do następnego commita!

contact

Zastanawiasz się, czy Akademia jest dla Ciebie?

    Wypełnij poniższą ankietę, a skontaktuje się z Tobą mentor. Podczas niezobowiązującej konsultacji:
  • wytłumaczy dokładniej, na czym w ogóle polega mentoring w Akademii i jak wygląda nasz program nauczania;
  • odpowie na Twoje pytania;
  • pomoże Ci podjąć decyzję, czy to odpowiedni moment na dołączenie do Localhost Academy.
Wypełnij ankietę

Podane przez Ciebie dane są przetwarzane w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie, a ich administratorem jest Localhost Group Sp. z o.o z siedzibą w Lublinie. Więcej o tym w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane oraz jakie są Twoje prawa znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.